13 listopada 2018, wtorek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

13 września 2018

Jubileusz śremskiej odlewni

Rok 2018 jest rokiem jubileuszowym dla powstałej 50 lat temu śremskiej odlewni. Z tej okazji 7 września zorganizowano spotkanie prasowe, podczas którego członkowie zarządu - prezes Łukasz Petrus oraz wiceprezes Andrzej Bulanowski, opowiedzieli o planach rozwoju przedsiębiorstwa. Zakładają one wielomilionowe inwestycje, które mają zakończyć się w roku 2020.

Podczas konferencji Prezes uspokoił wszystkich zaniepokojonych obecnym wyglądem jednego z budynków widocznym z ul. Staszica, który może sugerować postępującą rozbiórkę. W rzeczywistości jest to jedna z inwestycji związanej z reorganizacją łańcucha logistyczno-operacyjnego – modernizacja elewacji jest częścią przystosowania hali do pełnienia roli centrum magazynowego.

Zarząd, istniejący w obecnym składzie od października ubiegłego roku, postawił sobie za cel także optymalizację parku maszynowego i wdrożenie nowych procesów i technologii. Współfinansowane z funduszy europejskich inwestycje o wartości przekraczającej 40 mln zł umożliwią wytworzenia żeliwa o wyższych parametrach – wytrzymalszego i lżejszego, a także o mniejszej ilości defektów, co pozwoli na poszerzenie gamy oferowanych produktów.

Na spotkaniu nie zabrakło tematu zwiększenia poziomu automatyzacji i robotyzacji. Prezes Petrus zaznaczył, że w tej dziedzinie Polska prezentuje się gorzej nie tylko od Niemiec, ale też od mniejszych sąsiadów – Czechów i Słowaków, a nadrabianie zaległości jest konieczne by oferować powtarzalne i konkurencyjne produkty. Wiceprezes Bulanowski odniósł się do obaw związanych z wyparciem ludzi przez maszyny. Przypomniał, iż obecnie na rynku występuje niedobór pracowników, więc powinniśmy patrzeć na ten problem z innej perspektywy - zwiększenie roli robotów jest konieczne by przedsiębiorstwo przetrwało. Prezes zapewnił, że żaden biznesplan nie zakłada redukcji zatrudnienia związanego z automatyzacją, a jedynie przekwalifikowania i zmiany profilu potrzebnych pracowników – z hutników czy kowali na automatyków i informatyków.

Skomentowano także problem dodatkowych korzyści dla Ukraińskich robotników. Zdaniem Zarządu pewne udogodnienia w okresie przejściowym takie jak np. pakietu relokacyjnego oferowane robotnikom z Ukrainy są standardową praktyką, która nie różni się od praktyki innych przedsiębiorstw, a zarazem, ze względu na brak rąk do pracy – koniecznością.

Śremska odlewnia to nie tylko maszyny – dzięki przynależności do Grupy PGO również jej pracownicy są objęci zainicjowaną w 2017 roku pięcioletnią strategią, która zakłada przeznaczenie środków na rozwój zatrudnionych osób. Polega na finansowaniu szkoleń kompetencji zarówno twardych, jak i miękkich, rozwój kompetencji technicznych, a także inwestycji w przyszłych pracowników przez współpracę z uczelniami, szkołami technicznymi i zawodowymi.

Spektrum branż, do jakich należą odbiorcy produktów odlewni, którzy w 80% są odbiorcami zagranicznymi, głównie z Europy Zachodniej i Skandynawii, wciąż będzie podobne – zmiany w procesach technologicznych mają pozwolić na zaoferowanie produktów wyżej przetworzonych i bardziej wyspecjalizowanych elementów dla producentów statków, turbin wiatrowych, samochodów ciężarowych, przyczep czy traktorów. Odniesiono się także do aspektów ekologicznych. Branża metalurgiczna, a więc też śremska odlewnia, zmierza do minimalizacji wpływu na środowisko. Zapowiadane inwestycje mają przełożyć się na zmniejszenie emisyjności i hałasu. 

50-lecie Odlewni upamiętnione zostało ławeczką zlokalizowaną na nadwarciańskiej promenadzie. Jak stwierdził Prezes, „[ławka] wpisuje się w relacje Odlewni z mieszkańcami. Niech będzie z jednej strony symbolem, a z drugiej umożliwiała odpoczynek i zadumę”.

 

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (0)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz oczekuje na akcpetację moderatora.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje ze Śremu i okolic na promocje24.biz !

super promocja
369,00
super promocja
270,00
44,25 30
OKAZJA !!!
245.000 zł
3,100.00 PLN
44,00 PLN
POLECAMY!!!
od 5950,00 zł/os

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.portalsremski.pl

zobacz wszystkie