13 listopada 2018, wtorek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

28 stycznia 2015

O młodych i dla młodych

24 stycznia w parafii bł. Michała Kozala w Śremie odbyła się konferencja „Jak zaprosić młodych ludzi do Kościoła?” Na zaproszenie proboszcza przybyli: Michał Frąckowicz i Anna Dębska z Ośrodka Mocnych w Duchu Świętym z Łodzi oraz Aneta Zielińska reprezentująca Wspólnotę Głos Pana ze Skierniewic.

Całość podzielona była na trzy części: konferencję omawiającą zagadnienie wraz ze świadectwami prelegentów, warsztaty dla przybyłych słuchaczy oraz panel dyskusyjny. Prowadzącym całe spotkanie był Michał Frąckowicz. 

Michał Frąckowicz przedstawił obecnym, kim dla Kościoła jest młody człowiek. Podkreślił, że odchodzenie młodzieży od kościoła może być wyrazem ich młodzieńczego buntu. Pokazał wyniki sondy przeprowadzonej na dorosłych uczestnikach pewnych rekolekcji: "Dlaczego chcę, żeby młodzi ludzie chodzili do Kościoła? " Opowiedział także o kolejnej rekolekcyjnej sondzie: "Jak powinien wyglądać młody w kościele?". Według większości ankietowanych młody w kościele powinien być schludnym, miłym i grzecznym człowiekiem, najlepiej ministrantem. Żeby przełamać ten stereotyp Michał Frąckowicz przedstawił historię pewnego chłopaka, który wyglądał jak typowy przedstawiciel subkultury punków - był jednak szczerze i żarliwie wierzący. Podał także przykład papieża Franciszka, który stara się być bardzo nowoczesny i wrażliwy na problemy młodzieży.
Kolejnym punktem konferencji było pięć odpowiedzi na pytanie - "Dlaczego młodzi nie chodzą do Kościoła?". Wedlug młodych kościół jest nudnym miejscem tylko dla dorosłych, w którym nie mówi się o problemach młodzieży, brakuje w nim autorytetów i niepotrzebnie narzuca religię w szkołach. Bardzo ważne w rozwiązywaniu tych problemów jest według prelegenta poszukiwanie relacji z młodym człowiekiem.
W konferencji nie mogło zabraknąć wystąpienia- świadectwa Anety Dębskiej. Należy ona do Ruchu Odnowy w Duchu Świętym ze Skierniewic i bardzo emocjonalnie opowiadała o swojej religijności. Mówiła o obecności Boga w jej życiu i o tym, jak bardzo charyzmatyczny jest ruch, do którego wstąpiła.
Po tym świadectwie Michał Frankowicz przedstawił metody zapraszania młodych do kościoła. Uważa on, że można ich przyciągnąć przez wykorzystywanie nowoczesnych mediów, zwracanie uwagi na ich potrzeby … Najróżniejsze aktywności, takie jak pomoc charytatywna, modlitwa tańcem czy różne religijne gry i zabawy również odgrywają niebagatelną rolę w procesie przywracania do kościoła.
Ostatnim punktem były warsztaty, które podzieliły obecnych słuchaczy na trzy grupy, każda miała przedstawić swój plan rekolekcji: dla miasta, szkoły i parafii. Wszyscy zwrócili uwagę na zapraszanie autorytetów dla młodych i bardzo dynamiczny przebieg nauk. Ważną rolę w rekolekcjach miały odgrywać także współczesne media.
Podczas panelu dyskusyjnego można było poruszyć dowolne tematy z organizatorami.
Konferencja została zakończona współnym zdjęciem i błogosławieństwem, które udzielił ks. Andrzej Zieliński.

Powrót
Oceń artykuł: 10 9

Komentarze (0)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz oczekuje na akcpetację moderatora.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje ze Śremu i okolic na promocje24.biz !

800
OKAZJA !!!
4.392 PLN 3.562,00 PLN
Promocja!!!
od 1432,00zł/os od 1232,00ł/os
SUPER PROMOCJA!!!
od 28550,00zł/os 2550,00zł
Promocja!!!
899,00zł/os od 680,00 zł/os
mix
1499
Promocja!!!
od 1432,00zł/os od 1232,00zł/os

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.portalsremski.pl

zobacz wszystkie