19 grudnia 2018, środa, Imieniny obchodzą:

Aktualności

11 października 2018

Odblaski ratują życie. Jesień i zima to najgorszy czas dla pieszych.

Jesień i zima – to zmienne, trudne warunki atmosferyczne, wcześnie zapadający zmrok, a co za tym idzie bardzo niebezpieczne warunki drogowe – zwłaszcza dla pieszych.

W okresie od 1 października do ostatniego dnia grudnia 2017 roku na drogach Wielkopolski miało miejsce 310 wypadków z udziałem pieszych, w których 39 pieszych straciło życie, a 286 pieszych odniosło obrażenia ciała.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku:

- co 7 godziny dochodziło do wypadku z udziałem pieszego,

- co 57 godzin ginął pieszy,

- co 7,5 godzin pieszy zostawał ranny.

Większość  wypadków, w których brali udział piesi miało miejsce na drogach powiatowych (127) oraz na drogach gminnych (83). Również na drogach krajowych (27) i wojewódzkich (40) dochodziło do wypadków z udziałem pieszych. Większość tych zdarzeń miała jednak miejsce w obszarze zabudowanym, wieczorową porą.

Z 39 pieszych, którzy zginęli w IV kwartale 2017 roku, aż 25 to osoby w wieku powyżej 60 lat. W tym samym okresie, na droga nie zginęło żadne dziecko, co może świadczyć o właściwej edukacji najmłodszych i odpowiednim podejściu dzieci do zagadnień bezpieczeństwa na drodze.

Najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych spowodowanych przez pieszych były:

- nieostrożne wejście na jezdnię: przed jadącym pojazdem, 

- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym,

- nieostrożne wejście na jezdnię: zza pojazdu, przeszkody,

- wejście na jezdnię przy czerwonym świetle.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zagrożenie bezpieczeństwa pieszych na drodze jest ich widoczność dla kierujących pojazdami.

Przypomnijmy, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Niestosowanie się do tego przepisu jest wykroczeniem, za które pieszy może być ukarany mandatem karnym w wysokości do 100 złotych.

- W jasnym ubraniu piesi są dużo bardziej widoczni. Odblaskowy materiał jest widoczny z daleka.

W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy, co wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież.

Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Przekonujemy "Świeć przykładem" - noś odblaski!!!

/ KWP P-ń / EK /


za: www.srem.policja.gov.pl

 
 
Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (0)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz oczekuje na akcpetację moderatora.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje ze Śremu i okolic na promocje24.biz !

Bluza LONSDALE
95 - 20%
3,100.00 PLN
Promocja!!!
od 1950,00zł/os od 1700,00zł/os
SUPER OKAZJA!!!
od 2150,00zł/os od 1997,00 zł/os
44,00 PLN
Promocja!!!
899,00zł/os od 680,00 zł/os
OKAZJA !!!
345.000 PLN

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.portalsremski.pl

zobacz wszystkie