13 listopada 2018, wtorek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

19 października 2018

Październik miesiącem różańca

W tradycji kościelnej październik nieodłącznie związany jest z modlitwą różańcową.

Ma ona bardzo długą historię. Od pierwszych wieków chrześcijaństwa w Kościele znany był zwyczaj wielokrotnego odmawiania modlitw „Ojcze nasz” lub „Zdrowaś Maryjo” i odliczania ich liczby na palcach czy kamieniach. Różaniec jako przedmiot ułatwiający owo odliczanie mógł być zainspirowany muzułmańskimi sznurami modlitewnymi. 

Wpływ na ukształtowanie się modlitwy prawdopodobnie miała średniowieczna praktyka benedyktyńskich mnichów, którzy każdego dnia odmawiali 150 psalmów, bądź, zastępczo, 150 razy recytowali Modlitwę Pańską. 

Łączenie modlitwy z medytacją nad tajemnicami wiary i Ewangelii zapoczątkowano w wieku XV pod wpływem zakonników – Adolfa z Essen i bł. Dominika z Prus, z kolei bliska współczesnej forma różańca polegająca na kontemplacji 15 tajemnic podzielonych na 3 grupy – radosne, bolesne i chwalebne zatwierdzona została w 1568 roku przez papieża Piusa V. 

W 2002 roku Jana Paweł II zaproponował uzupełnienie różańca o tajemnice związane z działalnością Chrystusa – tajemnice światła. 

Dlaczego właśnie październik? 7 dnia tego miesiąca przypada rocznica pokonania floty Imperium Osmańskiego przez Państwo Kościelne i jego sojuszników w bitwie pod Lepanto (1571), w które wkład miała mieć właśnie modlitwa różańcowa. Cały październik jako szczególny miesiąc na odmawianie różańca ustanowił ponad trzy wieki później papież Leon XIII (1885), a obecnie 7 października to święto Matki Bożej Różańcowej.

 

 

 

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (0)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz oczekuje na akcpetację moderatora.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje ze Śremu i okolic na promocje24.biz !

TAJLANDIA-WYCIECZKA SUPER CENA!!!
6990,00 ZŁ 5689,00 ZŁ
1200
36 28
Promocja!!!
od 1950,00zł/os od 1700,00zł/os
HIT CENOWY!!!
5,992 PLN 5,169 PLN
26 11,20
Promocja!!!
899,00zł/os od 680,00 zł/os

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.portalsremski.pl

zobacz wszystkie