13 listopada 2018, wtorek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

13 września 2018

Smród i bezsilność

Smród, hałas, pożary, robactwo, …..bezsilność. Od 2012 roku mieszkańcy Pyszącej dotkliwie odczuwają skutki zlokalizowanego na terenie wyrobiska po byłej cegielni zakładu odzysku i zbierania odpadów.

 Dzisiaj w tym miejscu znajduje się już nielegalne składowisko różnego rodzaju i pochodzenia odpadów. Uciążliwości dotykające mieszkańców to pierwotnie smród i hałas ( w tym w nocy) a ostatnio dokuczliwa inwazja prusaków wędrujących na okoliczne zamieszkałe nieruchomości. Wspomnieć też trzeba o dwóch pożarach zgromadzonych tam odpadów, które miały miejsce w ostatnich dwóch latach i nie były one bez wpływu na życie lokalnej społeczności zamieszkującej Pyszącą i okoliczne wsie. Niestety wielokrotne interwencje samych mieszkańców, sołtysa wsi i rady sołeckiej oraz radnego z tego terenu Marka Basaj u Burmistrza Śremu, Starosty Śremskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i organach inspekcji ochrony środowiska nie przyniosły spodziewanego efektu, czyli zamknięcia tego zakładu. Na podstawie wydanych przez Starostę i Marszałka decyzji i przy braku sprzeciwu ze strony Burmistrza firma prowadząca ten zakład gromadziła bardzo duże ilości różnych odpadów, które były składowane w po cegielnianym wyrobisku. Problem dotykał mieszkańców coraz bardziej a zarówno Burmistrz Śremu jak i Starosta Śremski nie widzieli możliwości udzielenia mieszkańcom pomocy w rozwiązaniu dotykającego ich problemu, ponieważ w ich ocenie firma działa zgodnie z prawem i nic nie mogą zrobić. Taki pogląd został wyrażony podczas spotkania z mieszkańcami Pyszącej w 2015 r. W kwietniu bieżącego roku na składowisku wybuchł trwający kilka dni ogromny pożar zgromadzonych odpadów. A Burmistrz i Starosta dalej nie podejmują działań ograniczających uciążliwości dla mieszkańców twierdząc, że czekają na zakończenie trwających postępowań karnych i środowiskowych wobec firmy prowadzącej ten zakład. Niemoc naszych władz w tej sprawie ukazał czerwcowy program ”Jak jest?” emitowany w śremskiej TV Relax. Spory prowadzone pomiędzy różnymi organami i instytucjami nie uspokajają mieszkańców ponieważ nie przybliżają w żaden sposób do rozwiązania tego nabrzmiałego od lat problemu. Nikt dzisiaj nie jest w stanie określić jakie będą dalsze losy nielegalnego składowiska odpadów w Pyszącej, tym bardziej że firma prowadząca to składowisko jest w stanie likwidacji, a mieszkańcy Pyszącej są bezsilni i pełni obaw o swoje bezpieczeństwo.

Jako ciekawostkę trzeba dodać, że firma odpowiedzialna za wysypisko otrzymała zlecenie na rozbiórkę basenu w Śremie.

Czy przy takiej postawie władz możemy czuć się bezpieczni i przekonani, że żyjemy w czystym środowisku?

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (0)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz oczekuje na akcpetację moderatora.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje ze Śremu i okolic na promocje24.biz !

TAJLANDIA-WYCIECZKA SUPER CENA!!!
6990,00 ZŁ 5689,00 ZŁ
1100
super promocja
369,00
MIX
59 49
OKAZJA !!!
345.000 PLN
3,100.00 PLN
mix
1499

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.portalsremski.pl

zobacz wszystkie