13 listopada 2018, wtorek, Imieniny obchodzą:

Aktualności

02 listopada 2018

Tak się dzieje w okresie wyborczym

Marek Chmiel - prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie - w rozmowie z dodatkiem Gazetą Miejską. Ze zdumieniem przyjęliśmy informacje, że chyba jedne z najcenniejszych terenów jakie posiada spółdzielnia, jeden z kandydatów /Lewandowski - dopisek redakcji/ na burmistrza Śremu chce w całości przeznaczyć na parkingi.

Gazeta Miejska : Jak wygląda do tej pory współpraca jeśli chodzi o inwestycje, które Spółdzielnia chciała prowadzić na swoim terenie w zakresie budowania mieszkań i infrastruktury parkingowej?

Marek Chmel: Większość inwestycji, które chce przeprowadzić Spółdzielnia Mieszkaniowa, zależy od władz terytorialnych, ponieważ wymagają one albo pozwolenia na budowę albo muszą wpisać się w uchwalany przez Gminę plan zagospodarowania przestrzennego. I tutaj mamy obszar współpracy z gminą czy ze starostwem. Mieszkańcy Śremu zdecydowanie zasługują na to, aby ośrodki władzy terytorialnej – gmina, powiat i taka struktura jaką jest Spółdzielnia dobrze ze sobą współpracowały, bo tylko taka współpraca ma szansę zakończyć się czymś pozytywnym. Przykładem dobrej współpracy z Gminą była budowa kilka lat temu drogi, łączącej jeziorańską „obwodnicę” - ul. Staszica z ul Komorowskiego przy Biedronce. W zakresie inwestycji mieszkaniowych oraz infrastruktury parkingowej na dzień dzisiejszy najważniejsza koncepcja dotyczy terenu przy ulicy Chłapowskiego, naprzeciwko pawilonu handlowego. I tu od lat trwają uzgodnienia w sprawie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego. Spółdzielnia, jako władająca tym terenem ma prawo oczekiwać, że Rada Miasta uwzględni jej sugestie dotyczące zagospodarowania tego obszaru. Niestety do dnia dzisiejszego projekt wspomnianego planu w najważniejszych jego aspektach nie odpowiada oczekiwaniom Spółdzielni. Spółdzielnia chce tu wybudować budynki mieszkalne lecz warunki stawiane przez plan zagospodarowania przestrzennego dotyczące liczby miejsc postojowych, które muszą obowiązkowo tej inwestycji towarzyszyć, są nie do spełnienia. Po prostu teren jest za mały, by pomieścić kilkaset takich miejsc postojowych. Dlatego wnioskowaliśmy aby dla tej inwestycji włączyć miejsca postojowe na parkingu po drugiej stronie ulicy, na tzw „Starym targowisku” i pozwolić tam wybudować parking wielopoziomowy. Myślimy tu o wyłącznie o jeszcze jednym poziomie, tak aby budowla nie przewyższała istniejącego pawilonu handlowego. Na pewno z pewnych rzeczy musielibyśmy zrezygnować, ale koncepcja ekonomicznie zaczęła by się po prostu opłacać. Zwrócę uwagę na to, że im więcej mieszkań jest w Spółdzielni, tym więcej jest wpływów do wspólnego funduszu remontowego. A przecież właśnie z tego funduszu finansowana jest termomodernizacja, której oczekują mieszkańcy. Oczywiście możemy zmniejszyć ilość nowobudowanych mieszkań, zmniejszając jednocześnie liczbę wymaganych miejsc postojowych, ale to jest od strony ekonomicznej nieuzasadnione. Terenów jest mało i trzeba je optymalnie wykorzystywać.

GM: No tak, ale kilka lat temu mieszkańcy nie zaakceptowali budowy wielopoziomowego parkingu na „Starym targowisku”?

Marek Chmiel: W tamtym czasie mieszkańcy w budynków Chłapowskiego 4, 6 i 8 zgłosili protest i wówczas spółdzielnia wycofała się z projektu, informując o tym gminę. Jednak minęło kilka lat, głosy mieszkańców nie są już tak konsekwentnie negatywne jak to było kiedyś. Słyszymy, że wielu z nich popierałoby ten projekt i dlatego też do planu zagospodarowania przestrzennego w sierpniu tego roku złożyliśmy ponownie wniosek, żeby połączyć te dwa obszary w planie zagospodarowania przestrzennego. Chodzi nam tylko o to, żeby plan zagospodarowania przestrzennego nie przesądzał definitywnie o zakazie budowy tego parkingu. I jeżeli będzie zgoda mieszkańców, żeby ten dwupoziomowy parking mógł powstać. Niestety nasz wniosek w tej kwestii nie został uwzględniony. Ponowiliśmy go w październiku. Czy będzie uwzględniony – nie wiem. Wydaje się, że powinien być, bo przecież to, co chcemy zrobić nie jest ani dla mnie, ani dla pana burmistrza tylko dla mieszkańców.
To samo dotyczy w zasadzie terenu przy rondzie Jana Pawła II, przy zbiegu Kilińskiego i alei Solidarności. Spółdzielnia ma tam bardzo atrakcyjny teren i również w stosunku do niego ciągle trwają opracowania planu zagospodarowania przestrzennego. Spółdzielni bardzo zależy na urządzeniu zjazdu z ul. Chopina na al. Solidarności. Technicznie jest to dość trudne, ale da się to zrobić. Co więcej, spółdzielnia otrzymała akceptację Wojewódzkiego Zarządu Dróg w stosunku do tego projektu. Nie wiem dlaczego, skoro WZD, który jest właścicielem alei Solidarności zaakceptował pomysł spółdzielni, gmina nie chce tego wpisać do planu zagospodarowania. Taki zjazd bardzo usprawniłby wyjazd z os. Helenki na ul. Kilińskiego, który dziś odbywa się przez ul. Chopina. Auta, które skręcają w prawo to „pół biedy”, ale te, które skręcają w lewo, w kierunku ronda, muszą wykonać bardzo niebezpieczny manewr. Gdybyśmy utworzyli zjazd z ulicy Chopina na aleję Solidarności z obowiązkowym skrętem w prawo, wówczas wyjeżdżający mogliby bezpiecznie znaleźć się na Alei Solidarności i dalej, na rondzie, mogliby pojechać w dowolnym kierunku. Mając taki zjazd Spółdzielnia mogłaby również oczekiwać atrakcyjniejszej oferty, od ew. przyszłych najemców tego terenu, ponieważ jest on przeznaczony pod budowę usługową.

Ze zdumieniem przyjęliśmy informacje, że chyba jedne z najcenniejszych terenów jakie posiada spółdzielnia,
 jeden z kandydatów /Lewandowski - dopisek redakcji/ na burmistrza Śremu chce w całości przeznaczyć
 na parkingi. Dziwię się trochę temu, że: po pierwsze – to się stało akurat teraz, w okresie wyborczym, 
a po drugie – nigdy na temat przeznaczenia tych terenów wyłącznie pod parkingi z burmistrzem nie
 rozmawialiśmy. Co więcej – gmina przygotowuje plan zagospodarowania przestrzennego zupełnie inny. 
Nowo wybrany burmistrz będzie miał do dyspozycji wiele terenów publicznych na Jezioranach i Helenkach, na
 których może budować parkingi. Przykładem może być teren wzdłuż ul. Nowowiejskiego. Tutaj mogłoby powstać 
kilkadziesiąt czy nawet kilkaset miejsc do parkowania samochodów. Obecny Burmistrz wskazywał na ten teren już 
wiele lat temu. Mówiło się nawet, o ile dobrze pamiętam, o wielopoziomowych parkingach. Jeżeli chodzi o Jeziorany
 to takie miejsca postojowe mogłyby powstać na terenach gminnych, myślę, że są to tereny w okolicy „obwodnicy
 jeziorańskiej” - ul. Staszica, nieopodal lasku, a także wzdłuż ul. Chłapowskiego. Tutaj gmina ma wielkie pole do popisu,
 z tego powodu nie bardzo rozumiem dlaczego sięga po tereny spółdzielni.

GM: Chciał Pan rozwiązać problem parkowania pojazdów z okolicach budynku Konstytucji 3 Maja 2. Problem pozostał,

a możliwości jego rozwiązania zostały chyba mocno ograniczone?

Marek Chmiel: Jestem rozczarowany tym co się stało z terenem przy szkole podstawowej nr 6. Osobiście składałem przez 3 kolejne lata projekt do budżetu obywatelskiego na urządzenie tego właśnie miejsca, wyposażenie w potrzebną liczbę miejsc postojowych. Rozumiem, że projekt nie przeszedł bo mieszkańcy oddali za mało głosów, natomiast potrzeba wybudowania czy przebudowania istniejących miejsc postojowych w tamtym obszarze była i jest znana w gminie. Teren ten jednak został sprzedany, prawdopodobnie deweloperowi, który wybuduje tam budynki wspólnot, do tych budynków wybuduje parkingi, ale tylko na użytek wspólnot, nikogo więcej.
A przecież w tej okolicy mamy szkołę, przedszkole, do których dzieci są dowożone ze Śremu i okolicznych wsi – ich rodzice nie mają gdzie zaparkować. Stawiają samochody na miejscach, które należą do Spółdzielni. Jest tam tłok, trudno zawrócić, manewrować. Dlatego tak bardzo zależało mi, żeby tę sprawę pozytywnie załatwić, ale... już chyba się nie uda. Spółdzielnia będzie musiała sama zająć się tym problemem i we własnym zakresie i na własnym gruncie, poprawić sytuację. Jednak we współpracy z gminą z pewnością można byłoby całkowicie problem rozwiązać. Tego się nie udało zrobić.

GM: To przykre, że takie inicjatywy muszą być realizowane przez budżet obywatelski, kiedy to władza samorządowa powinna się przyjrzeć temu i odgórnie wesprzeć inicjatywy SM.

Marek Chmiel: Powiem tak – SM zawsze starała się, stara się i będzie się starała dobrze współpracować z gminą, bo tylko taka współpraca może dać korzyści. Chcielibyśmy, żeby postawa drugiej strony była taka sama. Nie wiem czy określiłbym to jako podkładanie kłód pod nogi, ale oczekiwalibyśmy aby wszelkiego rodzaju decyzje, które należą do burmistrza i do gminy były podejmowane tak by nie blokowały pewnych inicjatyw, które ma SM. Wrócę do przykładu parkingu wielopoziomowego
przy ul. Chłapowskiego. Jeżeli w planie zagospodarowania będziemy mieli wpis – „zakazuje się budowy jakichkolwiek budynków” - to tam nic nie powstanie, niezależnie od woli mieszkańców. Natomiast gdyby tego zakazu nie było, to ze strony spółdzielni wygląda to tak, że jeżeli mieszkańcy wyrażą chęć, to parking powstanie, jeżeli nie - to nie powstanie. Kompetencje Spółdzielców wynikające z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych są tak duże, że zarządy spółdzielni mieszkaniowych muszą liczyć się z opinią i głosami mieszkańców. Musimy realizować wolę mieszkańców i starać się im służyć. Chcielibyśmy by gmina nie blokowała nam możliwości działania. Nie chcemy aby gmina coś nam dała czy coś za nas finansowała. Nie - tylko, żeby nam pozwoliła działać. I tego oczekuję od nowo wybranego burmistrza.

Powrót
Oceń artykuł: 0 0

Komentarze (0)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Komentarz oczekuje na akcpetację moderatora.
Wypełnij wymagane pola!

Złap aktualne okazje ze Śremu i okolic na promocje24.biz !

HIT CENOWY!!!
5,992 PLN 5,169 PLN
OKAZJA!!!
od 1024,00zł/os od 804,00 zł/os
SUPER OKAZJA!!!
od 2150,00zł/os od 1997,00 zł/os
OKAZJA!!!
od 1599,00zł/os od 1399,00 zł/os
WYPRZEDAŻ !!!
349,00 ZŁ 200,00 zł
OKAZJA !!!
345.000 PLN
SUPER PROMOCJA
129,99 110

Ogłoszenia drobne www.ogloszenia.portalsremski.pl

zobacz wszystkie