Zamknij

Przetarg na budynek po "Małgorzacie". Co dalej z opieką onkologiczną w Śremie?

12:39, 05.02.2019 J.K Aktualizacja: 14:03, 05.02.2019
Skomentuj

W czwartek prawdopodobnie dowiemy się, kto będzie zagospodarowywał nieruchomość po ośrodku “Małgorzata”. Jaki los czeka pacjentów onkologicznych ze Śremu i okolic?

Na 7 lutego Starostwo wyznaczyło przetarg ustny nieograniczony, który wyłoni najemców każdej z kondygnacji budynku byłego centrum onkologicznego “Małgorzata”. Zgodnie z informacją zawartą w ogłoszeniu przetargu, wynajem ten będzie obejmował czas dłuższy niż 3 lata bądź czas nieoznaczony, a cena wywoławcza miesięcznego czynszu za pojedynczą kondygnację wynosi niespełna 9 tys. złotych. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego działalność w lokalu nie może być inna, niż związana z usługami opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej.

Przetarg ustny nieograniczony polega na licytowaniu jak najwyższej ceny za sprzedaż bądź wynajem. Jeśli zakończy się wynikiem negatywnym, następny przetarg organizowany będzie nie wcześniej niż po 30 dniach i nie później niż po upływie 6 miesięcy.

Przypomnijmy, że problemy śremskiej onkologii zaczęły się jesienią 2017 roku, kiedy w kłopoty finansowe wpadła częstochowska centrala firmy, do której należał ośrodek. Oficjalnie ich powodem była zbyt niska wycena procedur w pakiecie onkologicznym, jednak pojawiały się też głosy mówiące o niegospodarności właścicieli. W listopadzie 2017 roku centrala złożyła wniosek o upadłość, a śremska „Małgorzata” zakończyła działalność grudniu.

Aby nie zostawić pacjentów samym sobie próbowano uratować oddział. Podjął się tego dotychczasowy dyrektor medyczny śremskiej placówki dr Krzysztof Rożnowski. Powstała spółka Bona Spe, która w lutym ubiegłego roku uzyskała kontrakty z NFZ. Obejmowały leczenie ambulatoryjne, w trybie jednodniowym oraz zakład opiekuńczo-leczniczy, natomiast nie obejmowały hospitalizacji, co wpłynęło na kolejne problemy finansowe. W czerwcu radny powiatowy Robert Piątek wysłał list do Wicewojewody, w którym pytał o umożliwienie ośrodkowi hospitalizacji. Nie przyniósł on jednak skutku, spółka stała się dłużnikiem starostwa i szpitala, a we wrześniu wniosła o upadłość. Bona Spe działalność oficjalnie zakończyła 30 listopada. W przestrzeni publicznej padła propozycja przekazania budynku szpitalowi, jednak zdecydowano się na inne rozwiązanie.

O to, jaki los czeka mieszkańców Śremu i okolic, którzy zmagają się z nowotworami zapytaliśmy Starostwo. Według informacji, jakie udało nam się uzyskać, prowadzone są rozmowy z NFZ w sprawie utworzenia oddziału i poradni onkologicznej w śremskim szpitalu oraz pozyskania kontraktów na taką działalność, jednak - jak mogliśmy przeczytać w otrzymanej odpowiedzi -  “decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły”.

 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%