Zamknij
REKLAMA

Śrem. Minęło pół roku od wyborów, a burmistrz nie wie kto jest odpowiedzialny za...

15:13, 25.06.2019 | J.K
REKLAMA
Skomentuj

W ratuszu bez zaskoczenia. Burmistrz uzyskał…

 

Od obecnej kadencji burmistrz corocznie zobowiązany jest do przedstawienia raportu o stanie gminy. Po raz pierwszy odbyło się to na wtorkowej sesji. Z zaprezentowanych danych wynika, że ubiegły rok został zamknięty z niewielką nadwyżką budżetową (ponad 10 tys. zł), a wśród wydatków (182 mln) najwięcej środków przeznaczono na oświatę i wychowanie oraz program Rodzina 500+ (odpowiednio ok. 35,5% i 25,5%). Wspomniano także o inwestycjach, wśród których najbardziej kosztownymi były termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 6 (ponad 4,5 mln złotych) oraz budowa boisk sportowych (niespełna 2 mln). 

W dyskusji nad raportem szczególne wątpliwości radnych opozycyjnych budził fakt przynoszenia strat przez spółkę Śremski Sport i zasadność jej funkcjonowania w obecnej formule m. in. Radny Tomasz Wojna (PiS) wskazywał, że w okolicznych gminach kwestie sportu rozwiązane są inaczej i dotacje na ten cel są wyższe, krytycznie temat spółki wypowiadali się także radni Robert Piątek, Rafał Wachowiak (PiS) i Tomasz Jakuszek (KWW Piotra Mulkowskiego). Z kolei Radny Grzegorz Wiśniewski pytał o odpowiedzialność w związku z podjętą z naruszeniem prawa próbą ulokowania punktu przeładunkowego odpadów na Jezioranach. Burmistrz stwierdził, że ustalanie, kto poniesie za to odpowiedzialność jeszcze trwa. 

Na koniec dyskusji radny Wojna wymienił powody dla których klub PiS zagłosował przeciwko wotum, wśród nich znalazły się m. in. zadłużenie gminy, nieefektywna gospodarka odpadami, brak strategii rozwoju czy sprawa punktu przeładunkowego.

Głosowanie nad wotum zaufania zakończyło się wynikiem 11 za, 6 radnych było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Takimi samymi wynikami zakończyły się głosowania w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego gminy i udzielenia burmistrzowi absolutorium. 

Na sesji niemal jednomyślnie przegłosowano zwolnienie z podatku od nieruchomości nowo wybudowanych budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą, co ma zachęcić do inwestycji w gminie. 

W części poświęconej interpelacjom i zapytaniom poruszono m.in. temat trwających starań gminy o przejęcie dworca PKS, którego ratalny zakup jest negocjowany oraz zgłoszeniu projektów dotyczących Śremu do strategicznych programów rozwoju województwa obejmujących m.in. modernizację drogi 434 czy reaktywację połączenia kolejowego. 

 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© portalsremski.pl | Prawa zastrzeżone