Zamknij

Czy woda z kranu jest bezpieczna do picia?

07:27, 24.01.2023 . Aktualizacja: 08:37, 24.01.2023
Skomentuj

Co płynie w wodociągach?

Woda, która dostarczana jest do naszych domów wodociągami, to woda pitna. Aby zyskać takie miano, musi spełnić szereg wymagań, określonych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Czuwają one nad tym, by woda z wodociągów była odpowiedniej jakości, to znaczy, aby jej spożycie nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia ludzi ani zwierząt. Wymagania te nie tylko określają jej właściwości organoleptyczne, ale przede wszystkim bakteriologiczne i fizykochemiczne. Zapisane są one w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia. Wodociągi mają obowiązek dostarczać taką wodę, która nie będzie zawierała niebezpiecznych bakterii, wirusów ani innych patogenów, które mogłyby doprowadzić do rozwoju chorób. Woda nie może również przekraczać dopuszczalnego stężenie pestycydów czy metali. Dopuszczalne stężenie pestycydów w wodzie wynosi 0,5 mikrograma na litr wody. Choć przepisy precyzują parametry wody, które czynią ją zdatną do picia, niektórzy z nas nie tolerują charakterystycznego smaku i zapachu wody uzdatnionej przez wodociągi. Najczęściej te wyróżniające się cechy wody wynikają ze stosowania chloru w procesie uzdatniania. Chlor sam w sobie jest bardzo charakterystyczny smakowo i zapachowo.

Wtórne zanieczyszczenia

To, że wodociągi dostarczają bezpieczną dla zdrowia wodę, nie oznacza, że nie może ona wtórnie zanieczyścić się już w rurach, bezpośrednio, zanim wypłynie z kranu. Korozja rur czy rozwój biofilmu w instalacji to tylko niektóre przyczyny tego, że teoretycznie bezpieczna woda zanieczyszcza się bakteriami czy metalami. Przykładowo, wchodzenie w reakcje chemiczne z wodą materiałów, z których wykonane są rury, to ryzyko korozji, a więc i przenikania cząstek żelaza do wody, które mogą powodować zmianę jej smaku, zapachu i barwy. Jeżeli więc stan instalacji hydraulicznej w domu pozostawia wiele do życzenia, woda prawdopodobnie nie będzie tak dobrej jakości, jak w przypadku instalacji nowej czy regularnie czyszczonej. Zawsze można skorzystać z możliwości zbadania próbki wody i sprawdzenia jej składu. Badaniem tego typu zajmują się specjalistyczne firmy jak laboratoriumwody.com.pl. Jeżeli woda z kranu ma rdzawy kolor, smakuje metalicznie bądź jest w niej cokolwiek innego, co budzi nasze wątpliwości, lepiej zbadać próbkę, a w razie konieczności zastosować odpowiednie metody przeciwdziałania nie najlepszej jakości cieczy. 

Co z wodą ze studni?

Jeżeli do kranu doprowadzana jest woda z własnego ujęcia, sytuacja wygląda zupełnie inaczej, niż w przypadku korzystania z wodociągów. Nie ma tutaj żadnego podmiotu, który odgórnie zadba o jakość wody, musimy to zrobić my sami. A woda ze studni w większości przypadków nie może być spożywana bez odpowiedniego uzdatniania. Do wód gruntowych z gleby przedostają się np. bakterie z odchodów zwierząt, co stanowi poważne ryzyko zdrowotne. Wody ze studni mają też zwykle wysokie stężenie żelaza i manganu, co jest wynikiem naturalnych procesów przedostawania się tego pierwiastka z otoczenia do wody. Zaleca się, aby korzystając z wody z własnego ujęcia, co roku przeprowadzić dokładnie badanie wody pod względem bakteriologicznym i fizykochemicznym. Uzyskane wyniki pomogą w dostosowaniu optymalnych metod uzdatniania. 

Podsumowując, woda z kranu jest bezpieczna do picia, o ile podlega odpowiednim metodom uzdatniania, tak, aby jej spożycie nie zagrażało zdrowiu. W przypadku wodociągów sprawa jest prosta — do kranu trafia już uzdatniona, bezpieczna woda. Ewentualne jej zanieczyszczenie bywa spowodowane tzw. zanieczyszczeniem wtórnym, które łatwo wyeliminować, jeśli zastosuje się np. domowe filtry. Jeśli w kranie mamy wodę z własnego ujęcia, warto cyklicznie ją badać, ponieważ nie ma gwarancji, że nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji. Dzisiejsza technologia uzdatniania wody z własnego ujęcia proponuje różnorakie, bardzo nowoczesne metody uzdatniania.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%