Zamknij

Onkologia: Uważaj na rakotwórczego grilla! Jak zmniejszyć to zagrożenie?

09:08, 12.07.2021 J.K Aktualizacja: 09:11, 12.07.2021
Skomentuj

Wakacje to idealny czas na zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze. Latem mamy łatwiejszy dostęp do świeżych warzyw i owoców, a w upalne dni w naturalny sposób jemy mniej. – Niestety Polacy wciąż uwielbiają grill, z którym trzeba bardzo uważać. Najważniejsze to nie przypalać mięsa, jeśli już je grillujemy i mocno „topić” jedzenie w witaminie C – radzi dr Aleksandra Kapała w kampanii „Nie miej tego gdzieś!”.

Dr n. med. Aleksandra Kapała, kierownik Działu Żywienia Klinicznego Narodowego Instytutu Onkologii im Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego, w ramach kampanii „Nie miej tego gdzieś! Wszystko na temat raka jelita grubego” podkreśla, że – choć każda pora roku jest dobra na zmianę nawyków żywieniowych na lepsze, to jednak wakacje są na to czasem wręcz idealnym.

– Nieważne czy spędzamy wakacje w kraju, czy za granicą. Każdy kraj ma do zaoferowania coś zdrowego szczególnie kraje z basenu Morza Śródziemnego. W czasie urlopu możemy bardziej przyjrzeć się kwestii „co ja robię ze swoim ciałem”. Oczywiście chętnie w tym pomożemy. Na wszystkich zainteresowanych, którzy mają skierowanie od lekarza rodzinnego czeka nasza poradnia, która poza świętami działa cały czas – mówi dr Kapała.

Nie grilluj na brąz!

Słowem, o którym powinniśmy pamiętać latem jest „rozsądek”. W codziennej diecie warto zadbać o odpowiednią ilość błonnika, spożywanie 300 gram owoców oraz co najmniej 600 gram warzyw.

– 600 gram warzyw dziennie to absolutne minimum, które w dodatku bardzo łatwo jest wprowadzić do diety. Jeden pomidor to 150-200 gram ogórek to też 100 gram. Jedno jabłko, spora garść liści sałaty, czy kapustnych, które są szalenie ważne dla zdrowia jelit i już mamy to 600 gram – mówi dr Kapała.

Ekspertka zaleca też ograniczenie spożycia do maksymalnie pół kilograma na tydzień czerwonego mięsa, nie tylko wołowiny, ale też wszelakich wędlin, baraniny czy jagnięciny. Zdecydowanie polecane są raczej dania lekkie, świeżo gotowane lub duszone niż pieczone i smażone.

– Badania pokazują, że w wakacje jemy mniej, szczególnie kiedy mamy wysokie temperatury. Z wyjątkiem typowo polskich czy niemieckich suto zakrapianych imprez z grillem. Powinniśmy pamiętać, że jeśli już spożywamy alkohol, to nie za dużo, a jeśli robimy grilla, to wyłącznie pod określonymi warunkami, które czynią to zdrowym – mówi dr Kapała.

Po pierwsze: jeśli już grillujemy, lepiej grillować warzywa niż mięso, a jeśli mięso to lepiej białe, np. rybę, niż czerwone i przetworzone. Po drugie: warto „utopić” danie z grilla w dużej ilości witaminy C.

– W naszym kraju najprościej można to zrobić poprzez dodanie czerwonej papryki, soku z cytryny, natki pietruszki, świeżo wyciskanego soku z pomarańczy lub soku z czarnej porzeczki – mówi dr Kapała.

Ostrzega, że szczególnie niebezpieczne, jeśli chodzi o zdrowie jelit jest mięso zgrillowane na ciemny brązowy kolor czy wręcz przypalone. W czasie takiej obróbki termicznej powstają rakotwórcze związki - pochodne nitrozoamin, które bezpośrednio uszkadzają komórki jelita grubego i mogą być czynnikiem powstawania nowotworu.

Lato trudniejsze dla chorych. Pamiętaj o nawadnianiu!

30-stopniowe upały to trudniejszy czas dla osób chorych na raka. Osoby, które są w trakcie leczenia mogą częściej mieć nudności czy biegunkę, co może być dużym wyzwaniem.

– Takie osoby powinny pamiętać o kluczowej kwestii, jaką jest nawadnianie! Normalnie, w ciągu doby organizm ludzki traci około 0,5 litra wody. W upały może to być nawet 1,5 litra. Kiedy dodamy do tego nudności lub gorączkę, ten deficyt jest jeszcze większy – mówi dr Kapała.

Dla pacjentów z rakiem jelita, którzy cierpią na wodowstręt radzi, by spożywać wodę z dodatkami smakowymi, które lubimy, np. z arbuzem, limonką, miętą, sokiem pomidorowym czy imbirem.

Porady dietetyczne dr Aleksandry Kapały, dotyczące dobrych nawyków żywieniowych oraz diety osób cierpiących na chorobę nowotworową z dostępne są w ramach kampanii „Nie miej tego gdzieś!” organizowanej przez Fundację EuropaColon Polska dostępne są na kanale Fundacji oraz stronie internetowej kampanii. Kampania, która potrwa do końca 2021 roku, odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz Narodowego Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowego Instytutu Badawczego.

dr Aleksandra Kapała

Więcej informacji o Kampanii znajduje się na stronie: niemiejtegogdzies.pl oraz na stronie Fundacji: https://europacolonpolska.pl

 

ganizator Kampanii:

Fundacja EuropaColon Polska

Fundacja EuropaColon Polska została powołana w marcu 2017 roku. Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji pacjenckich, w tym Digestive Cancers Europe. Celem działań Fundacji jest przede wszystkim zwiększenie świadomości ogółu społeczeństwa na temat nowotworów układu pokarmowego ze szczególnym uwzględnieniem raka jelita grubego. Podstawowym celem Fundacji jest promowanie profilaktyki, wczesnego wykrywania i właściwego leczenia nowoczesnymi i skutecznymi metodami terapeutycznymi w celu poprawy jakości życia pacjentów z rakiem jelita grubego, a przede wszystkim pomoc w powrocie do zdrowia.

Więcej na stronie: europacolonpolska.pl

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%