Zamknij

Bezpieczne bieganie. O jakich zasadach należy pamiętać?

03:26, 31.03.2022 . Aktualizacja: 03:28, 31.03.2022
Skomentuj

Regularna aktywność fizyczna to jeden z fundamentów zachowania dobrego zdrowia i atrakcyjnej sylwetki. Jednym z najpopularniejszych sposobów na zapewnienie sobie dziennej dawki ruchu jest bieganie. Nie wymaga drogiego sprzętu, można uprawiać je właściwie wszędzie i umożliwia spalenie dużej ilości kalorii. Niestety należy też do dyscyplin najbardziej kontuzjogennych. Jeśli chcecie zacząć swoją przygodę z bieganiem, koniecznie powinniście więc poznać najważniejsze zagrożenia związane z tym sportem.

Ile tygodniowo biegać żeby się nie przetrenować?

Ustalenie zbyt dużej częstotliwości i intensywności treningów to błąd często popełniany przez początkujących biegaczy. Tymczasem wysokie obciążenie organizmu może nie tylko zrazić was do dalszego biegania, ale też przyczynić się do zwiększenia ryzyka kontuzji. Jak długie muszą być więc wasze treningi i jak często należy je odbywać? To zależy od wielu czynników – między innymi kondycji, stopnia zaawansowania i celów. Standardowo przyjmuje się, że biegacz-amator powinien tygodniowo pokonywać 25-35 kilometrów rozłożonych na 3 lub 4 treningi. Więcej na ten temat dowiecie się na https://alenergy.eu/Czy-mozna-biegac-codziennie-blog-pol-1641712130.html.

Groźne skutki biegania. Na jakie objawy uważać?

Na skutki przetrenowania najbardziej narażeni są niedoświadczeni biegacze, będący dopiero na etapie budowania formy. Czynnikami ryzyka są też nadwaga oraz choroby układu krążenia. Te ostatnie są szczególnie groźne. Nie tylko prowadzą do najpoważniejszych powikłań, ale też często nie zdajemy sobie z nich sprawy. Dlatego biegając powinniście stale zachowywać dużą ostrożność i wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm. Szczególną uwagę zwróćcie na:

ból w klatce piersiowej (jeśli go poczujecie – natychmiast przerwijcie trening i jak najszybciej udajcie się do lekarza);

ból kostek, łydek, kolan, ud i bioder (mogą wynikać z nieprawidłowej techniki, niewystarczającej rozgrzewki lub doboru obuwia ze zbyt małą amortyzacją).

Bieganie a zanieczyszczenie powietrza. Należy się bać?

Większość biegaczy trenuje na świeżym powietrzu. W okresie od jesieni do wiosny są więc narażeni na zanieczyszczenia powietrza. Szczególnie duże problemy ze smogiem mają miasta na południu naszego kraju (m.in. Kraków, Nowy Sącz lub Katowice) oraz Warszawa. Jeśli mieszkacie w miejscowości, w której często notuje się dni ze smogiem, warto wyposażyć się w maskę antysmogową. Zapewni wam ona skuteczną ochronę dróg oddechowych przed szkodliwymi substancjami i pomoże uniknąć wielu poważnych problemów zdrowotnych – w tym nowotworów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%