Zamknij

Na urodzinach powstańca i pocztowca zawitał gość specjalny

11:11, 22.09.2021 M.M Aktualizacja: 11:12, 22.09.2021
Skomentuj ck-ksiazwlkp.pl ck-ksiazwlkp.pl
reo

121. rocznica urodzin Maksymiliana Cygalskiego obfitowała w wiele wzruszających chwil.

17 września na tę okoliczność do Zawór, gdzie znajduje się kamień poświęcony temu synowi Ziemi Ksiąskiej, Powstańcowi Wielkopolskiemu i Śląskiemu oraz obrońcy Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk, zawitała córka Maksymiliana Cygalskiego Stefania Koziarowska wraz z rodziną.

Obecność tej 90-letniej damy sprawiła, że urodzinowe spotkanie w tym miejscu nabrało zupełnie innego, bardziej podniosłego i wzruszającego charakteru. Udział w nim wzięli uczestnicy tradycyjnie odbywającego się już od wielu lat rajdu upamiętniającego kolejną rocznicę urodzin i śmierci Maksymiliana Cygalskiego (ta ostatnia miała miejsce 5.10.1939 r.) organizowanego przez Nadleśnictwo Piaski, Zespół Szkół Politechnicznych w Śremie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej i Szkoły Podstawowej w Konarzycach. Uczniowie tej ostatniej specjalnie na tę okazję zaprezentowali się w krótkim występie artystyczny. Na ręce Pani Stefanii spłynęło wiele okolicznościowych upominków oraz kwiatów. Sama nie kryła wzruszenia i dziękowała za wielką pamięć o ojcu. Jak sama przyznała tu i podczas późniejszego spotkania w Szkole Podstawowej w Konarzycach, długo nie zdawała sobie sprawy z tego, że jest bohaterem. Z pewnością jednak – jak przyznała – przez całe swoje życie odczuwała jego brak.

Tradycyjnie też pod pamiątkowym kamieniem zgromadzone delegacje złożyły kwiaty i znicze. Na zakończenie tej części Nadleśnictwo Piaski zaprosiło wszystkich na słodki poczęstunek i obejrzenie wystawy poświęconej ochronie pszczół.  

Kolejnym punktem programu było spotkanie w SP Konarzyce, któremu przyświecało hasło: „Maksymilian Cygalski we wspomnieniach rodziny”. Poprowadził je Piotr Orzechowski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, dopytując się m.in. o to, jak Pani Stefania zapamiętała ojca czy ustalając różne fakty historyczne, jakie udało mu się znaleźć na temat Maksymiliana Cygalskiego. Cała rozmowa została specjalnie nagrana i będzie jednym z cennych materiałów źródłowych wykorzystanym do stworzenia przez IPN biogramu tego powstańca i pocztowca. Pani Stefania przywiozła ze sobą również wiele cennych dokumentów, w tym listy, jakie Maksymilian Cygalski pisał do żony.

Ostatnim punktem tego dnia pełnego wielu wrażeń i emocji było zasadzenie w obecności gościa honorowego drzew miododajnych upamiętniających członków rodziny Cygalskich: Maksa (ojciec), Ewę (matka), Stefanię (córka) i Janusza (syn) przy świetlicy w Konarzycach.

/ck.ksiaz-wlkp.pl

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%