Zamknij

Napędzą elektromobilność w Wałbrzyskiej Strefie. Capchem zostanie otwarty w Śremie

16:23, 02.03.2021 J.K Aktualizacja: 08:44, 03.03.2021
Skomentuj

Spółka Capchem Poland dołączyła do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Zakład związany z produkcją elektrolitu do baterii litowo-jonowych wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych i hybrydowych zostanie otwarty w Śremie, w województwie wielkopolskim.
Capchem Poland należy do grupy Shenzhen Capchem Technology specjalizującej się w działalności badawczo-rozwojowej oraz produkcji produktów chemicznych wykorzystywanych w branży elektronicznej. Odbiorcami  chińskiego koncernu są m.in. firmy Apple i Samsung oraz takie motoryzacyjne marki jak: Porsche, Volkswagen czy BMW. 


Zakład w Śremie zajmie się produkcją elektrolitu znajdującego się w bateriach pojazdów elektrycznych. Na ten cel zostaną zaadoptowane byłe zakłady koncernu BASF, które firma Capchem kupiła od niemieckiego potentata chemicznego. Koszt przebudowy, wyposażenia i uruchomienia produkcji wyniesie 50 mln euro, a w zakładzie znajdzie zatrudnienie około 60 osób. Inwestycja uzupełni łańcuch produkcji samochodów elektrycznych w Polsce, zgodnie z założeniami Planu Rozwoju Elektromobilności, opracowanego przez Ministerstwo Energii. Elektrolit produkowany w Wielkopolsce trafi przede wszystkim do firm LG Chem, Northvolt, Tesla oraz innych producentów baterii litowo-jonowych. 
- Decyzja o zlokalizowaniu zakładu w Śremie miała związek z możliwością wykorzystania już istniejących zabudowań. Fabryka zostanie wyposażona w nowoczesne systemy produkcyjne zapewniające odpowiednią jakość, bezpieczeństwo oraz dbałość o środowisko – podkreśla Peter Ma, członek zarządu Capchem Poland. -  Ważnym powodem naszej decyzji był też fakt, że Śrem  to miejsce, w którym sektor chemiczny rozwija się od lat, dzięki czemu możemy liczyć na dostępność odpowiednio wykwalifikowanej kadry – dodaje. 
Capchem poszukiwać będzie pracowników na stanowiska laboratoryjne, produkcji, utrzymania ruchu, obsługi magazynu oraz administracyjne, w tym m.in. menadżerów HR, BHP, logistyki i finansów. Zapowiada także projekty ważne dla lokalnej społeczności, w tym wsparcie sportu, edukacji oraz akcji dobroczynnych. Planowane uruchomienie zakładu wyznaczono na pierwszą połowę 2022 roku. 


W ostatnich latach na inwestycje związane z elektrycznymi i hybrydowymi jednostkami napędowymi w Wałbrzyskiej Strefie zdecydowały się między innymi: koncern Daimler i Toyota oraz motoryzacyjni poddostawcy, jak Umicore i Mitsui High-Tec. 
- Wałbrzyska strefa staje się kołem zamachowym polskiej elektromobilności. Inwestycja Capchem to kolejny dowód na przemiany w sektorze motoryzacyjnym podążającym w stronę nowoczesnych technologii i standardów przemysłu 4.0 – mówi Artur Siennicki, prezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.
Na terenach WSSE w Śremie działają również zakłady: REHAU, Polish Assembly Centre, Recykl Organizacja Odzysku, TFP – GRAFIKA, Hieronim Ratajczak Modra Śrem. Wałbrzyska strefa obecna jest w Wielkopolsce także m.in. we Wrześni, Jarocinie, Krotoszynie, Kaliszu, czy Lesznie. 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

śremśrem

2 0

szkoda słów 20:06, 02.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

TakTak

2 0

Niestety szkoda zdrowia przyszłych pokoleń. 14:00, 03.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WściekłyWściekły

1 0

Zapamiętam to sobie i w 2023 roku pójdę na wybory. Mam nadzieję, że wtedy nastąpi zmiana gospodarza, po 17 latach. Teraz zaczniemy chorować na raka i inne choroby, a powietrze jeszcze bardziej będzie zanieczyszczone. Nie ufam wszystkiemu co chińskie. A chińczyk inaczej to KITAJEC 00:23, 04.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Szczery do bóluSzczery do bólu

0 0

Mieszkańcy Godzikowic protestowali do tego stopnia, że wygrali, capchem musiał odpuścić, szukali innej lokalizacji, aż a końcu padło na Śrem, miasto, które ma takiego gospodarza, że pożal się Boże, mimo sprzeciwu mieszkańców przyklepał powstanie fabryki nie patrząc nawet jaki to ma wpływ na środowisko. Wniosek? Jest taki, że nasz burmistrz gdyby padła propozycja zbudowania w gminie elektrowni atomowej to by się zgodził. A mieszkańcy? Wcale się nie liczą, są tylko po to by ich mamić kiełbasą wyborczą. Mam nadzieję, że w 2023 roku nastąpi zmiana i temu panu podziękujemy, bo ile można, ile już było skandali, chociażby sprzedaż 8 hektarów parku Puchalskiego pod zabudowę mieszkaniową. Śrem to jest zadupie a nie miasto, nie ma kompletnie tu co robić l. Tylko same bloki i sklepy powstają nic więcej. Kolejny blok właśnie powstaje na tej pustej działce przy banku spółdzielczym przy Polonii. Gdyby tak powstał tor kartingowy, albo coś innego. Ale nic mnie tak nie aiwrukw , jak przystanki autobusowe, które przed niczym nie chronią, Ani przed wiatrem i deszczem. Tylko te na Staszica mają wygląd na przystanek 07:40, 04.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

śremianinśremianin

0 0

wszystko zależy od włodarzy, nas mieszkańcow {wyborców), mają gdzieś. Jeden od razu chinczyków "witał", a drugi coś tam poudawał. Mam propozycję dla burmistrza, my - lud chcielibyśmy, aby na nowym cmentarzu postawiono wreszcie ścianę na URNY z prochami. Czy to takie trudne????? 20:19, 11.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%