Zamknij

Zabraknie pieniędzy na pełną realizację obowiązkowych podwyżek?

11:37, 09.08.2022 . Aktualizacja: 11:47, 09.08.2022
Skomentuj

W ponad połowie szpitali ankietowanych przez Związek Powiatów Polskich, czyli 85 placówkach, zabraknie pieniędzy na pełną realizację obowiązkowych podwyżek wynikających z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 

Związek Powiatów Polskich dysponuje danymi z ok. 150 spośród 300 szpitali powiatowych i miejskich – udostępnia je „Dziennik Gazeta Prawna”.Wynika z nich, że obecnie 85 z tych 150 szpitali (stan na 4 sierpnia) nie będzie w stanie zrealizować ustawowych podwyżek (zarówno dla pracowników medycznych, jak i działalności podstawowej). Na liście znajdują się również:

  • – Szpital Powiatowy w Jarocinie,
  • – Szpital Powiatowy im. Tadeusza Malińskiego w Śremie Sp. z o.o.
  • – Szpital w Puszczykowie im. prof. S.T. Dąbrowskiego SA,
  • – Szpital Powiatowy we Wrześni Sp. z o.o.,
  • - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kościanie.

Kolejnych 13 szpitali co prawda uzyskało fundusze na podwyżki dla personelu objętego ustawą, jednak nie wystarczy ich na podwyżki dla pozostałych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czyli między innymi administracyjnych, mimo że zgodnie z przepisami wzrost ich płac powinien odpowiadać średniemu wzrostowi wynagrodzenia w placówce.W przypadku 26 ankietowanych szpitali miesięczny niedobór pieniędzy tylko na zapewnienie obligatoryjnych podwyżek dla pracowników działalności podstawowej przekroczy 500 tys. zł, w pozostałych – od 250 do 400 tys. zł.99 proc. podmiotów nie będzie stać na podwyżki dla osób pracujących na kontraktach, a wszystkie placówki wskazały, że zabraknie pieniędzy na sfinansowanie innych kosztów działalności, co przy obecnej inflacji może oznaczać ryzyko wycofywania się wykonawców z zawartych umów czy braku możliwości rozliczenia przetargów.

Jednak jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia

Pieniądze na wzrost wynagrodzeń dla szpitali miała zapewnić zmiana wycen świadczeń, oparta o rekomendacje Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. NFZ realizuje rekomendacje AOTMiT w zakresie wyliczania środków na podwyżki. Jednak gdzieś przy określaniu tych rekomendacji został popełniony błąd.

Być może zabrakło danych i czasu na przeprowadzenie symulacji wyników - podkreślają eksperci ZPP.

Informacje za: termedia.pl / rynekzdrowia.pl

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%