Zamknij

Społeczeństwo Śremu ostatnich lat

08:00, 10.01.2019 M.B
Skomentuj

Śremianie mają powody do dumy. Dzięki nim społeczeństwo młodnieje

Miniony rok to również statystyki prowadzone przez instytucje pożytku publicznego. W każdej placówce prowadzi się ewidencję, dotyczącą danych demograficznych. Dzięki temu wiemy jakie występują zmiany w społeczeństwie. Pomimo, że w Polsce mówi się o starzeniu społeczeństwa, to region Śremski w ostatnich latach odstaje od tej reguły.

Z danych wynika, że w roku 2017 na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym odbyło się 685 porodów. O taką ilość osób wzrosło społeczeństwo. Zgonów natomiast zarejestrowano w tym samym roku 526. Oznacza to, że w 2017 społeczność Śremska powiększyła się. Rok 2018 również okazał się dobry dla Śremian. W tym czasie w szpitalu na świat przyszło 658 noworodków plus 14 noworodków przyjętych z zewnątrz. Analogicznie jak w roku poprzedzającym, tendencja wzrostowa narodzin również miała miejsce w roku 2018. Z kolei liczba zgonów to 526 zarejestrowanych przypadków. Wedle szacunków, na koniec tego roku Oddział Ginekologiczno-Położniczy spodziewa się osiągnąć poziom około 720 porodów. Liczby narodzin cieszą, ponieważ wskazują, że w naszym regionie społeczeństwo powoli młodnieje.

Warto się również przyjrzeć ślubom zawartym przez mieszkańców Śremu i okolic. W roku 2017 r. odbyło się 251 ślubów. Cywilne śluby stanowiły liczbę 85 zawartych związków. Śluby konkordatowe to liczba aż 156. Co ciekawe ślubów zawartych  poza granicami RP wpisanych do rejestru stanu cywilnego w Polsce było aż 10. Zjawisko niecodzienne, tym bardziej wzbudzać może ciekawość. Dla odniesienia warto porównać te liczby z rokiem ubiegłym. W roku 2018 odbyło się 239 ślubów. Minimalnie mniej niż w roku 2017. W Śremie przybyło małżeństw cywilnych do liczby 88. Śluby konkordatowe cieszyły się natomiast mniejszym zainteresowaniem, bo w roku 2018 mieliśmy ich „tylko” 137, czyli o 19 mniej. Ślubów zawartych poza granicami RP było 14.

Z danych jasno wynika, że różnica pomiędzy narodzinami a zgonami działa na korzyść struktury społeczeństwa w naszym regionie. Śluby również wpisują się do tego, ponieważ założenie rodziny sprzyja demografii.

Dziękujemy wszystkim instytucjom za udostępnienie informacji. Miejmy nadzieję, że społeczeństwo w naszym regionie będzie z każdym rokiem powiększać swoją liczbę.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%