Zamknij

Oddawanie krwi ma sens! Honorowe zachowanie uczniów ZSR

09:29, 01.03.2019 | J.K
REKLAMA
Skomentuj

Dnia 27 lutego 2019 roku uczniowie oraz pracownicy ZSR w Grzybnie honorowo oddawali krew. Akcja rozpoczęła się o godzinie 8.30 i trwała do 13.00. W godzinach porannych przed szkołę podjechał autobus - Mobilny Punkt Poboru Krwi. Uczniowie wykazali się bardzo dużą dojrzałością i bardzo chętnie włączyli się w akcję honorowego krwiodawstwa. Udało się zebrać prawie 8 litrów krwi.

Strach ma wielkie oczy i często staje się silnym hamulcem, a przecież przed czynieniem dobra nie powinno nas nic powstrzymywać. Aby oddać krew potrzeba naprawdę niewiele: dowód osobisty, dobre samopoczucie, a przede wszystkim chęci. Honorowym dawcą krwi może zostać każdy dorosły, jeśli nie przekroczył sześćdziesiątego roku życia i nie znajduje się w grupie osób, które ze względu na stan zdrowia i tryb życia krwi oddawać nie mogą. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są w internecie, w przychodniach i w każdym punkcie krwiodawstwa. Jeśli jednak pojawiają się wątpliwości, czy można zostać dawcą, nie należy rezygnować – przed pobraniem krwi każdy zostaje poddany szczegółowym badaniom dla uzyskania pewności, że jest w stu procentach zdrowy. Jednorazowo od dawcy pobiera się 450 ml pełnej krwi albo określoną ilość jej składników – osocza lub płytek krwi. Mężczyzna może oddawać krew najwyżej sześć razy w ciągu roku, kobieta zaś cztery. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, a organizm potrzebuje zaledwie kilku godzin, aby uzupełnić powstały niedobór. Każdy krwiodawca oprócz satysfakcji może mieć wymierne korzyści z oddania krwi. Za każdym razem jest badany przez lekarza dzięki czemu często udaje się rozpoznać chorobę nadciśnieniową, która długo przebiega bezobjawowo. Otrzymuje wyniki badań laboratoryjnych tj. morfologia krwi, grupa krwi, testy na obecność niektórych chorób wirusowych, a także kilka tabliczek czekolady i dzień wolny od pracy czy zajęć. 

Chcielibyśmy podziękować młodzieży ZSR w Grzybnie za wykazanie się postawą godną naśladowania. Oddając krew przekazujemy to co najlepsze drugiemu człowiekowi.

 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© portalsremski.pl | Prawa zastrzeżone