Zamknij

Co z tymi obywatelami?

18:05, 14.03.2019 | J.K
REKLAMA
Skomentuj

Dzisiaj w godzinach południowych do Biblioteki Miejskiej w Śremie zawitał niecodzienny gość. Śrem odwiedził Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyjechał w ramach akcji spotykania się z obywatelami większych i mniejszych miast. Spotkania takie mają otwarty charakter, może na nie przyjść każdy obywatel, posłuchać i zadać pytanie dotyczące danego problemu. Na początku głos zabrał sam RPO, który nakreślił zadania i kompetencje mu przysługujące. Goście mogli się dowiedzieć w jaki sposób domagać się swoich praw i jakie prawa im przysługują. Adam Bodnar podał również na przykładach czym zajmuje się całe biuro rzecznika(bo jest to 300 osób). Wspomniał między innymi o sprawie zablokowania fermy zwierząt w Kawęczynie, która miała tam powstać. Mieszkańcy narzekali na smród jaki pochodził z obecnych już tam ferm i nie chcieli następnych tego typu obiektów. Dzięki interwencji RPO i działaniu lokalnych “społeczników” udało się zapobiec budowie. To tylko jeden z wielu przykładów, o których można było usłyszeć na spotkaniu w Śremie.

Następnie była możliwość zadawania pytań, a padło ich naprawdę sporo. Pytano między innymi o sprawę Pyszącej i prawa jakie przysługują w tym przypadku mieszkańcom. Rzecznik wspomniał, że skala problemu nielegalnych wysypisk jest duża i zapewnił, że wkrótce spotka się z przedstawicielami samorządów i osób zainteresowanych w Warszawie, by wspólnie omówić problem.

Pytano również o sposób, jak zapobiegać prezentacjom garnków czy pierzyn, na których emeryci nieświadomi wydają całe swoje oszczędności. Rzecznik wspomniał o technikach, które stosują osoby, by manipulować ludźmi starszymi i sprzedać im oferowany towar.

Wiele pytań dotyczyło również sposobów walki z mową nienawiści oraz walki o prawa osób LGBT. Adam Bodnar zauważył, że obecnie w dobie mediów problem jest ogromny, ponieważ niemożliwe jest ściganie wszystkich osób wyrażających się niewłaściwie w internecie czy telewizji. Skala jest ogromna, a jak podkreślił rzecznik, sami politycy dają zły i gorszący przykład. W tej dziedzinie jest jeszcze wiele do zrobienia.

Na spotkanie przybyło około 100 osób, głównie emeryci oraz młodzież szkolna. Wiele młodych osób również miało pytania do rzecznika, między innymi czy jako osoby pełnoletnie mogą same zwalniać się z zajęć szkolnych. Takich pytań padło wiele.

 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© portalsremski.pl | Prawa zastrzeżone