Zamknij

Wielkopolska skutecznie rozwijana dzięki PROW 2014-2020

13:10, 20.11.2020 J.K Aktualizacja: 13:34, 20.11.2020
Skomentuj

  Wielkopolska skutecznie rozwijana dzięki PROW 2014-2020
 

Blisko 270 milionów złotych wypłacono już beneficjentom Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, którzy podpisali umowy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Pozytywnie rozpatrzonych zostało około 1200 wniosków o płatność. Dzięki funduszom pochodzącym z Unii Europejskiej w regionie poprawia się stan infrastruktury wiejskiej, powstają nowe firmy i rozwijają już istniejące, dając nowe miejsca pracy mieszkańcom wielkopolskiej wsi. PROW 2014-2020 pomaga również dbać o dziedzictwo lokalne i rozwój turystyki na obszarach wiejskich. Samorząd Województwa Wielkopolskiego wdraża Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 od drugiej połowy 2015 roku. Od tego czasu zakończono szereg naborów wniosków,  w efekcie czego podpisanych zostało ponad 2000 umów z beneficjentami na zadania o łącznej wartości prawie 500 milionów złotych. 

- Województwo wielkopolskie jest drugim co do wielkości regionem w kraju. Jako region tradycyjnie rolniczy mierzy się z wieloma wyzwaniami, które stawia przed nim współczesny świat. Działania Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach PROW 2014-2020 zmierzają do tego, aby obszary wiejskie uczynić miejscem atrakcyjnym do życia. Poprawiamy stan dróg gminnych i powiatowych, dbamy o zapewnienie dostępu mieszkańcom do podstawowych usług, takich jak doprowadzenie bieżącej wody, czy odprowadzenie nieczystości. Troszczymy się o rozwój handlu lokalnego umożliwiając gminom inwestowanie w targowiska. Budowane i modernizowane są świetlice wiejskie, parki, ścieżki pieszo-rowerowe,  boiska, place zabaw i siłownie zewnętrzne. Pamiętamy też o ochronie zabytków. Jednym z priorytetowych wyzwań programu jest zwiększenie zatrudnienia na obszarach wiejskich w branżach pozarolniczych. Dzięki środkom europejskim skutecznie rozwijamy nasz region – mówi wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski.

Inwestycje  w powiatach średzkim, śremskim i kościańskim - Ponad 9,4 miliona złotych z PROW 2014-2020 zostało dotychczas wypłaconych beneficjentom z powiatów średzkiego, śremskiego i kościańskiego. 4 miliony złotych wykorzystano na poprawę stanu dróg lokalnych. Na terenie powiatu kościańskiego zrealizowano trzy inwestycje tego typu. Władze powiatowe przeznaczyły uzyskane środki na przebudowę drogi powiatowej na odcinku Wieszkowo - Żelazno do granicy powiatu w miejscowości Stankowo. Gmina Czempiń przebudowała drogę gminną w Betkowie, a gmina Krzywiń drogę gminną na odcinku Jurkowo-Wymysłowo. W powiecie średzkim beneficjentem programu jest gmina Krzykosy, która przebudowała drogę Sulęcinek – Solec.

W 2019 roku włodarze gmin Czempiń i Śmigiel oraz powiatu kościańskiego podpisali umowy z wicemarszałkiem Krzysztofem Grabowskim o przyznaniu pomocy z PROW w zakresie kolejnych inwestycji drogowych. Dofinansowane zadania dotyczą przebudowy drogi gminnej w Piechaninie w gminie Czempiń, przebudowy drogi gminnej Poladowo-Morownica w gminie Śmigiel oraz przebudowy drogi powiatowej na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową nr 3911P do miejscowości Srocko Wielkie. Na dofinansowanie tych zadań przeznaczono aż 4,5 miliona złotych. Ze wsparcia finansowego na inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową skorzystała gmina Krzywiń, budując przydomowe oczyszczalnie ścieków z siecią kanalizacji sanitarnej w Świńcu. Po rozstrzygnięciu drugiego naboru wniosków na zadania o takim charakterze, dofinansowaniem na łączną kwotę ponad 3,5 miliona złotych objęte zostały inwestycje realizowane w gminie Czempiń. Umowy w tej sprawie beneficjenci podpisali z wicemarszałkiem Krzysztofem Grabowskim w lipcu 2020 roku. W ramach inwestycji w Gorzyczkach powstaną nowe odcinki kanalizacji sanitarnej, a znajdująca się w tej miejscowości stacja uzdatniania wody zostanie wyposażona w agregat prądotwórczy. W Nowym Tarnowie gmina przebuduje sieć wodociągową, a w Piotrowie Pierwszym stary odcinek kanalizacji sanitarnej. Środki z PROW 2014-2020 uzyskało również Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Czempiniu, przeznaczając je na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Nowym Gołębinie, przebudowę sieci wodociągowej w Gorzycach oraz przebudowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z wyposażeniem oczyszczalni ścieków w stacjonarny agregat prądotwórczy w Starym Gołębinie. Dofinansowaniem objęte zostały także projekty beneficjentów z powiatu średzkiego. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji w Środzie Wielkopolskiej otrzymało środki na przebudowę stacji uzdatniania wody w Brodowie, przebudowę sieci wodociągowej w Zielnikach oraz rozbudowę i przebudowę sieci kanalizacji sanitarnej w Winnej Górze, natomiast Zakład Usług Komunalnych w Dominowie na przebudowę SUW w Murzynowie Kościelnym, rozbudowę SUW i budowę kanalizacji sanitarnej w Dominowie oraz przebudowę odcinka sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w Chłapowie.

Beneficjenci PROW 2014-2020 ukończyli też inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne oraz kształtowanie przestrzeni publicznej. W gminie Czempiń przebudowano i zmodernizowano świetlicę w Gorzycach, zagospodarowując teren wokół budynku. Gmina wybudowała też chodniki z dopuszczeniem ruchu rowerowego wraz z oświetleniem w postaci lamp solarnych i inteligentną ławką  solarną w Nowym Borówku, Piotrkowicach i Piechaninie. W Zbrudzewie w gminie Śrem zakończył się I etap budowy świetlicy wiejskiej, a w Księginkach w gminie Dolsk zbudowano świetlicę wiejską, boisko trawiaste do piłki nożnej, plac zabaw oraz utwardzono teren, przeznaczając miejsce na parking. 

 

(Przebudowana świetlica w Księginkach w gminie Dolsk. Zadanie zostało dofinansowane z PROW 2014-2020.)

Ważne środki na rozwój lokalny
W województwie wielkopolskim funkcjonuje 28 lokalnych grup działania finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na terenie powiatów kościańskiego, śremskiego i średzkiego działają trzy z nich. Gminy Kościan, Krzywiń i Dolsk należą do LGD „Gościnna Wielkopolska”, gminy Czempiń, Brodnica, Śrem, Zaniemyśl, Książ Wielkopolski, Krzykosy, Środa Wielkopolska i Dominowo do Stowarzyszenia „Lider Zielonej Wielkopolski, a gmina Nowe Miasto nad Wartą do Stowarzyszenia „ Z Nami Warto”.  Lokalne grupy działania prowadzą nabory wniosków zgodnie z opracowanymi wcześniej strategiami rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Pieniądze na realizację projektów wpisujących się w poszczególne strategie trafiają do jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, firm i osób fizycznych. Na terenie powiatów kościańskiego, śremskiego i średzkiego wartość zrealizowanych projektów dofinansowanych za pośrednictwem wielkopolskich LGD to ponad 3,3 miliona złotych. Przyznane fundusze umożliwiły realizację 30 przedsięwzięć, z których 14 dotyczyło rozpoczęcia działalności gospodarczej lub rozwinięcia już istniejących przedsiębiorstw. 
Pozostałe zadania zostały zrealizowane przez lokalne instytucje. Dzięki środkom przeznaczonym na wsparcie rozwoju lokalnego w ramach PROW 2014-2020 w Piechaninie w gminie Czempiń przebudowany został budynek dawnej szkoły z przeznaczeniem na świetlicę wiejską. Przebudowaną świetlicę w Nietążkowie gmina Śmigiel przeznaczyła na cele biblioteki publicznej. Gmina wybudowała też trybuny boisk w Czaczu i Śmiglu oraz zakupiła  fortepian  na potrzeby krzewienia lokalnej kultury. Na terenie gminy Kościan odnowiono i zagospodarowano stawy oraz wykonano nasadzenia śródpolne. W Miąskowie w gminie Krzykosy zmodernizowano budynek świetlicy wiejskiej, w Murzynowie Kościelnym w gminie Dominowo przebudowano plac rekreacyjny, a w gminie Zaniemyśl rozbudowano ścieżkę pieszo - rowerową przy jeziorze Raczyńskim. W Środzie Wielkopolskiej powstała nowa świetlica wiejska, natomiast dzięki dotacji pozyskanej przez parafię w Zaniemyślu pomalowane zostało wnętrze tamtejszego kościoła. Beneficjentem PROW 2014-2020 z powiatu śremskiego jest m.in. gmina Książ Wielkopolski, która przeznaczyła dofinansowanie na budowę świetlicę wiejskiej we Włościejewicach. Na terenie gminy Dolsk odnowione zostały stawy oraz rowy, a także wykonane nasadzenia przydrożne. W gminie Brodnica powstały nowe place zabaw oraz siłownie zewnętrzne.               

                         „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

      Materiał opracowany przez Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w     Poznaniu.Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach                     schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%