Zamknij

Trzy Sroczewske Dęby oficjalnie przyjęły swoje nowe imiona

10:50, 03.09.2021 M.M Aktualizacja: 10:53, 03.09.2021
Skomentuj

Zgodnie z ogłoszonym 1 czerwca 2021 r. konkursem na nadanie nazw istniejącym już pomnikom przyrody – Dębom Sroczewskim w terminie do 13 sierpnia 2021 r. każdy zainteresowany mieszkaniec Gminy Książ Wlkp., jak i osoba prawna, jednostka organizacyjna, instytucja, stowarzyszenie, czy firma funkcjonująca na terenie Gminy, mogli zgłaszać swój pomysł na nazwę dla pomników przyrody. Łącznie wpłynęło 9 propozycji, w tym jedna z nich nie spełniła regulaminowych wymogów.

18 sierpnia 2021 r. zebrała się powołana przez Burmistrza Książa Wlkp. komisja oceniająca je. W jej skład weszli radni Rady Miejskiej w Książu Wlkp. oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Książu Wlkp. Po przeprowadzeniu głosowania, komisja zdecydowała niemal jednogłośnie, że Franek, Antek i Stefek to zwycięskie nazwy, a ich autorem jest stowarzyszenie Uniwersytet Entuzjastów Świata. Zgodnie z uzasadnieniem zgłaszającego, nazwy odnoszą się do trzech kapłanów, których losy w różnym stopniu związane są z Gminą Książ Wlkp.

Franek, czyli ksiądz Franciszek Ksawery Huebner był duchownym, który dał się poznać jako społecznik bez reszty oddany sprawom Książa i żarliwy patriota. Jako wikary tutejszego kościoła podjął myśl zorganizowania czytelnictwa ludowego. Dzięki jego staraniom już w 1843 r. powstała w Książu biblioteka publiczna – prawdopodobnie pierwsza w Wielkopolsce, a na pewno w powiecie śremskim.

Antek to z kolei zdrobnienie imienia kolejnego duchownego z ksiąskiej gminy – Abp. Antoniego Baraniaka urodzonego 1 stycznia 1904 r. w Sebastianowie. Jego życiorys jest bardzo bogaty – począwszy od  1917 roku, kiedy wyjechał do Oświęcimia i rozpoczął naukę w salezjańskiej szkole średniej, aż po pośmiertnie odznaczenie przez prezydenta Orderem Orła Białego. Ponadto w październiku 2017 r.  pojawiła się informacja o rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego tego kapłana. Wato dodać, że Antoni Baraniak był dyrektorem sekretariatu kard. Stefana Wyszyńskiego, którego to imię – Stefek – otrzyma ostatni z trzech dębów. Kapłan Wyszyński był kapelanem w czasie Powstania Warszawskiego i pasterzem Kościoła katolickiego w okresie Polski Ludowej. Ze względu na liczne zasługi jego beatyfikacja ma odbyć się we wrześniu 2021 r. w Warszawie.

Podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Książu Wlkp. zostanie podjęta stosowna uchwała dotycząca nadania nazw pomnikom przyrody. Zwycięzca konkursu otrzyma wówczas sadzonkę dużego dębu.

Stowarzyszeniu UEŚ oraz pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do wędrówki ścieżką edukacyjno-przyrodniczą „Dębowy Szlak”, która prowadzi od świetlicy w Sroczewie do terenów nadwarciańskich – tam, gdzie znajdują się dęby sroczewskie, które już za chwilę będą nosić swoje imiona: Franek, Antek i Stefek.

/ck-ksiazwlkp.pl

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%