Zamknij

Gmina szykuje poważne zmiany. Jednak mieszkańcy zbytnio nie interesują się swoim losem

10:30, 05.07.2022 M.M.
Skomentuj

Rada Miejska w Książu Wlkp. podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia opinii o zmianie granic administracyjnych miasta Książ Wielkopolski. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeżeli otrzyma pozytywną odpowiedź to już niedługo część mieszkańców okolicznych wsi stanie się "miastowymi". Jednak okazuje się, że to głównie mieszkańcy miasta chcą powiększenia jego terytorium. 

W poniedziałek 4 lipca podczas XLIII Sesji Rady Miejskiej w Książu Wlkp. rada pochyliła się nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia opinii o zmianie granic administracyjnych miasta Książ Wielkopolski. Projekt poparło 11. radnych, a 1. Elżbieta Stępa wstrzymała się z głosem. Z kolei 3. radnych było nieobecnych. 

Pod koniec marca Książ Wlkp. przystąpił do procedury zmiany granic administracyjnych miasta oraz konsultacji z mieszkańcami. Zmiana polegać ma na:

1) włączeniu w granice administracyjne miasta Książ Wielkopolski części obszaru sąsiedniego Sołectwa Radoszkowo Drugie, obręb ewidencyjny Radoszkowo o łącznej powierzchni 367.6207 ha,

2) włączeniu w granice administracyjne miasta Książ Wielkopolski części obszaru sąsiedniego Sołectwa Kiełczynek, obejmującego część miejscowości Kiełczyn, obręb ewidencyjny Kiełczynek o łącznej powierzchni 14.0601 ha.

W tej sprawie odbyły się konsultacje z mieszkańcami przeprowadzone w terminie od 16 do 31 maja. Zgodnie ze złożonym sprawozdaniem przez Burmistrza Książa Wlkp. Teofila Marciniaka, wyniki konsultacji wyglądały następująco:

W projekcie uchwały wyjaśniono, że zdecydowana większość respondentów biorących udział w konsultacjach poparła proponowane zmiany terytorialne. Analizując powyższe dane można stwierdzić, że w zdecydowanej większości za przyłączeniem terenów sołectw do miasta są właśnie mieszkańcy miasta Książ Wlkp. Społeczeństwo sołectw Radoszkowo Drugie i Kiełczynek nie było szczególnie zainteresowane działaniem. Tylko jeden mieszkaniec Radoszkowa Drugiego wziął udział w konsultacjach. Poparł zmiany. Swoje zdanie wyraziło także 26. osób zamieszkujących sołectwo Kiełczynek. Spośród nich tylko 4. chciałyby mieszkać w mieście. Ostatecznie mieszkańcy wsi zostali przegłosowani przez mieszkańców miasta. 

Według danych Gminy Książ Wlkp. w 2021 r. miasto Książ Wlkp.zamieszkiwało 2 722. osoby, sołectwo Radoszkowo Drugie miało 192 mieszkańców. Z kolei w całym Kiełczynku mieszkało 446 osób.

Teraz kolejnym krokiem będzie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego, z wnioskiem w sprawie zmiany granic miasta Książ Wielkopolski.

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%