Zamknij

Czy Śrem jest eko? Tak wyglądają działania Gminy na rzecz ochrony środowiska

11:40, 10.06.2021 M.M Aktualizacja: 11:52, 10.06.2021
Skomentuj

Stan otoczenia, w którym żyje społeczeństwo jest niezwykle ważny. To właśnie środowisko jest jednym z głównych czynników wpływających na samopoczucie. Wszelkie zanieczyszczenia wód, gleb, powietrza czy wysokie poziomu hałasu stanowią istotną drogę narażenia zdrowia ludzkiego. Według OECD do 2050 r. poziom zanieczyszczenia powietrza w miastach ma stać się główną środowiskową przyczyną umieralności na świecie. W związku z tym konieczna jest ochrona środowiska i wybieranie ekologicznych rozwiązań. 

A czy Gmina Śrem stara się być eko? Poniżej lista zadań realizowanych przez Gminę Śrem w celu ochrony środowiska.

Działania na rzecz poprawy jakości powietrza i klimatu oraz efektywności energetycznej oraz na rzecz ochrony wód

1. Udzielanie dotacji celowych na dofinansowanie przedsięwzięć obejmujących:

  • likwidację pieców węglowych i ich zastąpieniu:
  • kotłem gazowym
  • kotłem elektrycznym lub urządzeniem elektrycznym będące bezpośrednim źródłem energii cieplnej
  • kotłem olejowym
  • pompą ciepła
  • kotłem na paliwo stałe, z załadunkiem automatycznym, bez dodatkowego rusztu, 5 klasy lub wyższej według normy PN EN 303-5:2012 oraz spełniającym wymogi ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe – wyłącznie w przypadku braku możliwości podłączenia budynku lub lokalu do sieci ciepłowniczej lub gazowej

2. Montaż w systemie grzewczym źródła wykorzystującego energię odnawialną np. kolektor słoneczny, pompa ciepła.

3. Montaż mikroinstalacji do produkcji energii elektrycznej.

4. Opracowanie „Strategii rozwoju elektromobilności dla gminy Śrem na lata 2020-2036”.

5. Promowanie korzystania z rowerów – w ramach kampanii ROWEROWY ŚREM.
Gmina Śrem prowadzi intensywne działania na rzecz popularyzacji roweru jako powszechnego środka transportu, celem poprawy nie tylko własnej kondycji i zdrowia, ale również jako sposób ochrony środowiska (rozpoczęto budowę kładki pieszo-rowerowej nad kanałem ulgi rzeki Warty wraz ze ścieżką pieszo-rowerową do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina; funkcjonuje dziewięć stacji Śremskiego Roweru Miejskiego, prowadzone jest znakowanie rowerów przez Straż Miejską w Śremie, funkcjonuje pięć bezobsługowych stacji naprawy rowerów).

6. Funkcjonowanie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla mieszkańców (ograniczenie ruchu pojazdów w mieście, poprawa jakości powietrza atmosferycznego, poprawa jakości i komfortu infrastruktury transportu publicznego, poprawa bezpieczeństwa na drodze).

7. Działania informacyjne i edukacyjne w zakresie ochrony powietrza i klimatu oraz możliwości uzyskania dofinansowania na modernizację źródła ogrzewania (kampania Śrem antySMOGOWO, konkurs plastyczny dla dzieci z okazji Dnia Ziemi: „Śrem elektromobilny – czyli jaki?”).

8. Współpraca z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań w zakresie prowadzenia kampanii informacyjnej dotyczącej Programu „Czyste Powietrze”.

9. Budowa energooszczędnego oświetlenia ulicznego

10. Podejmowanie czynności kontrolnych i interwencyjnych we współpracy ze Strażą Miejską w Śremie, w szczególności w zakresie wykorzystywania odpadów jako opału do spalania w piecach oraz w zakresie realizacji zapisów „uchwały antysmogowej” przyjętej przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego.

 

Działania w zakresie gospodarki odpadami

1. Likwidacja „dzikich wysypisk śmieci”.

2. Działania informacyjne i edukacyjne w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, w szczególności w zakresie selektywnego zbierania odpadów np. gminne konkursy: „Najpiękniejszy List w Gminie”, „Puszkobranie”, konkurs „Region czysty na 6” organizowany przez „ZGO Sp. z o. o. w Jarocinie - Wielkopolskie Centrum Recyklingu”, pakiety edukacyjne dla szkół i przedszkoli (gotowe scenariusze zajęć, materiały pomocne w przeprowadzeniu lekcji, ulotki i worki szkolne dla uczniów, film edukacyjny).

3. Uczestnictwo w akcji zorganizowanej z okazji Dnia Ziemi (22 kwietnia) przez Fundację Ratuj Ryby dotyczącej sprzątania brzegów rzeki Warty.

4. Prowadzenie Bazy Azbestowej na podstawie informacji o wyrobach zawierających azbest przedkładanych Burmistrzowi Śremu przez osoby fizyczne, współpraca z Powiatem Śremskim w realizacji zadania pn. „Likwidacja wyrobów budowlanych zawierających azbest na terenie powiatu śremskiego” – w 2020 r. zrealizowano 104 wnioski unieszkodliwiając 177,572 Mg wyrobów zawierających azbest.

5. Działania informacyjne w zakresie szkodliwości azbestu na zdrowie człowieka.

6. Podejmowanie czynności kontrolnych i interwencyjnych.

 

Działania na rzecz zachowania różnorodności biologicznej

1. Ustanawianie nowych form ochrony przyrody na terenie gminy (2021 r. – 15 nowych pomników przyrody).

2. Utrzymanie istniejących obszarów zieleni.

3. Promowanie walorów przyrodniczych gminy na stronach internetowych, w lokalnych gazetach.

4. Promowanie zachowań proekologicznych w zakresie ochrony pszczół – przekazanie do zainteresowanych przedszkoli nasion kwiatów polnych, zabawa z nagrodami na profilu społecznościowym gminy.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%