Zamknij

Zostań dawcą krwi - 18 czerwca przy Komendzie Powiatowej Policji w Śremie!

13:54, 10.06.2021 M.M Aktualizacja: 11:02, 14.06.2021
Skomentuj

Komenda Powiatowa Policji w Śremie organizuje XXVI Otwartą Akcję Honorowego Oddawania Krwi. Zapraszani do udziału są wszyscy, którzy bezinteresownie chcą nieść pomoc.

W piątek, 18 czerwca w godz. 08.30 - 13.30 na parkingu przed Komendą Powiatową Policji w Śremie stacjonować będzie „Mobilny punkt poboru krwi” Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Również w tym czasie można zostać dawcą szpiku.

Zapotrzebowanie na krew stale wzrasta! Krew ludzka to płynna tkanka ustrojowa, której nie da się zastąpić żadną inną substancją. Źródłem krwi są ludzie.

Dzięki oddawaniu krwi ratowane jest inne, zagrożone życie.

Kto może zostać krwiodawcą?

Oddać krew może każda zdrowa osoba o wadze ciała powyżej 50 kg, która ukończyła 18 i nie przekroczyła 65 r. ż.

Warto mieć na uwadze możliwość wystąpienia czasowej niezdolności do oddania krwi spowodowanej przez np.: wykonany do 6 miesięcy wstecz zabieg operacyjny, tatuaż, makijaż permanentny, przekłucie uszu i innych części ciała, okres miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu, przebyte infekcje, przyjmowanie antybiotyków, okres ciąży czy pobyt w krajach o szczególnej sytuacji epidemiologicznej.

Natomiast bezwzględnymi przeciwwskazaniami do oddania krwi są m.in.: ciężkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego, zakażenie chorobami zakaźnymi, zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi, używanie środków psychoaktywnych, choroby krwi i skóry.

Jak przygotować się do oddania krwi?

Do oddania krwi należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku. Unikać należy potraw tłustych, które mogą spowodować, że krew stanie się przetłuszczona i nie będzie nadawała się do celów leczniczych.

Przed oddaniem krwi należy pić dużo wody lub soków owocowych. Pół godziny przed oddaniem krwi nie należy palić papierosów. Wykluczone jest oddawanie krwi przez osobę będącą pod wpływem lub po spożyciu alkoholu.

Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku w przypadku mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku u kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%