Zamknij

"Podwójne standardy" w Gminie Krzywiń. Jest ten koronawirus czy go nie ma?

14:01, 29.09.2021 M.M Aktualizacja: 14:23, 29.09.2021
Skomentuj /zrzut z transmisji sesji na kanale YouTube UMiG Krzywiń /zrzut z transmisji sesji na kanale YouTube UMiG Krzywiń

XXVIII Sesja Rady Miejskiej Krzywinia odbyła się 27 września br. w formie zdalnej. Wzięło w niej udział 15 radnych oraz goście: Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń Jacek Nowak, Skarbnik Gminy Honorata Krupka, Dyrektor Zespołu Szkół w Jerce Dorota Słowińska oraz reprezentujący publiczność mieszkaniec Mateusz Zieliński. 

Po otwarciu sesji przez Przewodniczącą Rady Miejskiej Krystynę Motławską pierwszy głos zabrał radny Paweł Michałowicz. Zwrócił się z pytaniem, dlaczego dzisiejsza sesja odbywa się zdalnie, a posiedzenie dnia następnego Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych stacjonarnie.
Zarzucił, że w Gminie Krzywiń obowiązują "podwójne standardy".

O formie zdalnej XXVIII Sesji poinformowano 17 września. Dwa dni przed tym ogłoszeniem mieszkańcy Krzywinia strajkowali pod Zespołem Szkół w Krzywiniu oraz Urzędem Miasta i Gminy Krzywiń. Protestujący rodzice sprzeciwiali się decyzji burmistrza odnośnie organizacji odwozów uczniów do szkół w gminie. Demonstranci stwierdzili, że chcą wziąć udział w najbliższej sesji Rady Miejskiej i przeprowadzić konsultacje w obecności burmistrza oraz dyrektorów szkół. Zdaniem mieszkańców sesję w formie zdalnej zaplanowano "w celu utrudnienia dostępu do niej". Jednak poprzednia sesja również odbyła się w trybie zdalnym. 

Przewodnicząca odpowiedziała, że sesja w formie zdalnej została przeprowadzona w związku z możliwością wynikająca z art. 15 zzx. ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 poz. 374 ze zm.).
Poinformowała również, że obserwowana jest czwarta fala pandemii, a "wirus nabiera rozpędu". W ubiegłą sobotę wg raportu Ministerstwa Zdrowia dzienna liczba zakażeń wynosiła 917, a więc zbliżamy się do 1000.

Ponadto przepisy Konstytucji i ustaw samorządowych nie stoją na przeszkodzie, żeby posiedzenia odbywały się za pomocą środków porozumiewania się na odległość. Z uwagi na dostępność na rynku urządzeń pozwalających na prowadzenie zdalnych wideokonferencji, itp. należy uznać sesje zdalne jako zasadne.

"[...] Powinny odbywać się zdalnie, o ile tylko pozwalają na to względy techniczne".

W przypadku Rady w Krzywiniu opanowano doskonały sposób takiego obradowania. Dodatkowo upewniono się u wojewody wielkopolskiego i zapoznano z pismem Rzecznika Praw Obywatelskich w tym zakresie.

Na pytanie dlaczego sesja jest zdalna, a posiedzenie stacjonarne Przewodnicząca odpowiedziała, że sesja stanowi najbardziej reprezentatywne forum działalności radnych, a więc musi toczyć się w atmosferze powagi i spokoju, gdyż to pozwala na właściwe obradowanie i realizacje założonych celów sesji. Dodatkowo zawsze, bez względu na formę, musi być transmitowana. 
Z kolei odnośnie komisji nie ma obowiązku ich transmisji. Często też występują na nich burzliwe dyskusje, w zależności od materiałów zwołuje się zdalnie lub stacjonarnie.

Wypowiadająca przypomniała również o możliwości udziału obywateli w sesjach poprzez zgłoszenie problemów, zapytań droga telefoniczna, elektroniczną lub przekazywanie pytania radnemu, który reprezentuje dany okręg wyborczy lub na specjalne życzenie bezpośredniego uczestnictwa. Od 27 września br. istnieje dodatkowa możliwość przybycia do Urzędu Miasta i Gminy Krzywiń, gdzie udostępniany jest komputer w celu uczestniczenia w zdalnych posiedzeniach specjalnie dla mieszkańców chcących uczestniczyć w sesjach, a którzy z przyczyn technicznych nie mogą przygotować się we własnym zakresie.

Przewodnicząca oznajmiła, że dalsze pytania składane powinny być we wnioskach.

Paweł Michałowicz ponownie zarzucił, że obowiązują "podwójne standardy". Swoje zdanie uargumentował tym, że w dniach od 6 do 10 września br. odbyła się wycieczka uczniów gminy, którą zorganizował burmistrz Jacek Nowak. Udział w niej wzięło również dwóch opiekunów dyrektor ZS w Krzywiniu Zbigniew Bernard oraz Skarbnik Gminy Honorata Krupka.

Radny przedstawił zdjęcie, na którym uczestnicy wycieczki nie mają na twarzach odpowiednio założonych maseczek. Przewodnicząca przerwała wypowiedź, odebrała głos i powiedziała, że dalej radny ma udzielać się we wolnych wnioskach.

Poruszone zostały kolejne tematy sesji zgodnie z porządkiem obrad. Kiedy przyszedł czas na wolne wnioski, radny Michałowicz powrócił do "podwójnych standardów".

"Musicie się zdecydować. Albo jesteście za pandemia, albo nie jesteście z pandemią i sesja musi być otwarta" - zaapelował.

Ponownie podkreślił, że na wycieczce w Krakowie dzieci i opiekunowie w Kopalni Soli "Wieliczka" przebywali bez maseczek. 

"Jakie konsekwencje poniesie Pani Krupkowa? Na tym zdjęciu, z tej kaplicy, w erze pandemii, jak mówicie, że jest pandemia. Pani Krupkowa i Pan Dyrektor Szkoły, Pan Bernard z Krzywinia, którzy byli opiekunami, a Pan był organizatorem tej wycieczki dla uczniów" - zapytał radny burmistrza.

Burmistrz Jacek Nowak odpowiedział, że uczestnicy musieli zdjąć maseczki do zdjęcia, a cały pozostały czas nosili je na twarzy. W Kopalni zwiedzający zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa, a więc niemożliwe byłoby poruszanie się wewnątrz bez maseczek.

Radny Michałowicz dodał, że w maju ubiegłego roku w Cichowie odbyło się spotkanie towarzystw kulturalnych miasta i gminy Krzywiń. Dzień po wydarzeniu radny został zgłoszony do prokuratury, że nie przestrzegał zasad sanitarnych, gdyż również na twarzy nie miał maseczki. 
Dodał, że dyrektor i skarbnik również w takim razie nie przestrzegali zasad, a więc także powinni ponieść konsekwencje.

Radnemu odpowiedziała skarbnik Honorata Krupka. Zwróciła uwagę i wytłumaczyła, że jej nazwisko po mężu nie odmienia się i brzmi "Krupka", a nie "Krupkowa".

"[...] Także następnym razem bardzo proszę nie przekręcać tego nazwiska, dobrze? Dziękuję".

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Obserwator.Obserwator.

3 0

Przewodnicząca Motławska , najgorsza w historii samorządu. W poniedziałek sesja online bo COVID jak twierdzi , w środę komisja oświaty otwarta nie ma COVIDa. Albo schizofrenia, albo wie kiedy wirus jest a kiedy go nie ma. Pseudoburmistrz bełkoce na komisji oświaty o dodatkowych zajęciach dla czekającej na autobus zaprzyjaźnionego przewoźnika dziatwy a na pytanie radnego ile te zajęcia będą kosztowały mówi że jeszcze nie wiedzą. Brakuje tylko Kobusa < czy ktoś wie czego się boi obecnie ta persona bo od jakiegoś czasu zniknął> i mielibyśmy kompletną trupę kabaretu. Pseudoburmistrzu może zmobilizować do pracy Krupka i Kobusa kolejną podwyżką ? Proponuję dołożyć każdemu jeszcze po 100 tys. bo za te grosze to im się może nie chcieć pracować. Przecież Krupka musi dorabiać jeżdżąc jako opiekunka z dziatwą szkolną na wycieczki. Czy pan tego nie widzi? O tym wszystkim ludzie mówią już głośno. 14:01, 30.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Mieszkaniec Mieszkaniec

3 0

A co ze skargami jakie złożył jeden z mieszkańców na Panią M i które Wojewoda uznał za zasadne? Zresztą na Burmistrza jakieś skargi też były i również były zasadne. 10:34, 01.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

InnyInny

1 1

Gmina Krzywiń nie leży w powiecie śremskim... - a to portal śremski.. 11:08, 06.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NojakNojak

1 0

To prawda, a taki tam sajgon, że nawet telewizja też była :) 14:38, 07.10.2021


0%