Zamknij
REKLAMA

Od nowego roku mandaty ostro w górę! Ale punkty karne bez zmian

14:53, 29.12.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Tym razem powroty z zabawy Sylwestrowej mogą być znacznie bardziej kosztowne niż w poprzednich latach. Od 1 stycznia w życie wchodzi nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która między innymi znacząco zmienia taryfikator mandatów za wiele popularnych wykroczeń, w tym przekroczenie prędkości. Jednak  jeszcze przez kilka miesięcy punkty karne będą naliczane tak jak teraz. 

Zmiana wysokości mandatów jest drastyczna. Do tej pory maksymalny mandat mógł wynieść 500 zł za pojedyncze wykroczenie. Od nowego roku będzie to dziesięciokrotnie więcej  5000 zł. Jednak system punktowy pozostaje bez zmian!

- Do końca września będzie obowiązywał stary system punktowy. Nowela mówi o zmianie maksymalnej liczby punktów za wykroczenie do 15. Natomiast dziś jest 10 punktów i to 10 punktów pozostaje przez dziewięć miesięcy. Efekt przedłużenia istnienia obecnych przepisów wynika z tego, że żeby to funkcjonowało, należy zmienić oprogramowanie w Centralnej Ewidencji Kierowców. Ustawodawca dał czas na to, żeby przez dziewięć miesięcy minister cyfryzacji dokonał takiej zmiany - powiedział Polskiemu Radiu Białystok Mirosław Oliferuk, dyrektor WORD w Łomży.

Podobnie będzie z kursami, dzięki którym kierowcy mogą zmniejszać liczbę aktywnych punktów karnych.

- Sejm znowelizował prawo o ruchu drogowym, gdzie doszło do likwidacji kursów znoszących punkty karne. I tu dobra wiadomość dla kierowców: owszem, ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia, natomiast redukcja punktów karnych, czyli te kursy, o których mówiłem wcześniej, mają vacatio legis i wchodzą po 9 miesiącach od wejścia w życie ustawy. Czyli zredukować punkty będziemy mogli do końca września - wyjaśnia Polskiemu Radiu Białystok dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.

Warto dodać, że będą musieli uważać drogowi recydywiści. Dla kierowców oznacza to wyższy wymiar kary, jeśli dopuszczą się tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania.

Nie tylko przekraczanie prędkości może skończyć się uszczupleniem portfela. Mocno karane będą również inne bardzo niebezpieczne wykroczenia. Mandat nie mniejszy niż 1500 tys. zł kierowca może otrzymać za: 

  • za kolizję, w której odniesione zostaję lekkie obrażenia ciała (niewymagające hospitalizacji powyżej 7 dni)
  • za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu
  • za niezatrzymanie pojazdu w celu przepuszczenia osoby niepełnosprawnej używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej
  • za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany sygnalizacją (a także omijanie pojazdów przepuszczających pieszych)
  • za jazdę pojazdem po chodniku i przejściu dla pieszych
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%