Zamknij
REKLAMA

Taki był 2018. Podsumowujemy minione 12 miesięcy

11:56, 31.12.2018 | J.K
REKLAMA
Skomentuj

Rok 2018 za nami. Ostatnie 12 miesięcy zapisze się jako czas doniosłych wydarzeń dla lokalnej społeczności.

Nasze miasto odwiedził Prezydent RP Andrzej Duda, który oddał hołd związanym z naszym miastem poległym w czasie II wojny światowej. Zgromadzeni na rynku śremianie mogli wysłuchać przemówienia, zamienić kilka słów z głową państwa i zrobić pamiątkowe selfie.

Rok 2018 upłynął pod znakiem jubileuszy, przede wszystkim 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W programie obchodów znalazła się m.in. uroczysta Msza św. w Kościele Garnizonowym, Apel Poległych, okolicznościowe biegi i spotkanie na rynku z wspólnym odśpiewaniem hymnu. Z tej okazji przez uczniów jednej ze szkół została przygotowana imponującej wielkości flaga narodowa. Natomiast pod koniec roku wspominaliśmy udany patriotyczny zryw naszych przodków – 27 grudnia przypadła setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Miniony rok to także 160 lat Liceum Ogólnokształcącego, 50 urodziny Odlewnia Żeliwa oraz 25 lat duszpasterskiej posługi w Śremie ks. prałata Mariana Bruckiego.

W ostatnich miesiącach nie zabrakło inwestycji, m.in. zainaugurowano budowę pawilonu i sali widowiskowej przy muzeum i zmodernizowano Aleję Solidarności. Udało się też z pomocą władz centralnych uratować szpital powiatowy, a dyskusja wokół “ojcostwa” tego sukcesu trwać będzie jeszcze i w nadchodzącym roku.

2018 był niestety także rokiem problemów i kontrowersji. Nielegalne składowisko odpadów od kilku lat uprzykrzające życie mieszkańcom Pyszącej trawiły kolejne pożary. Sprawę udało się nagłośnić w ogólnopolskiej telewizji, pomoc obiecał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Mamy nadzieję, że mijający rok był ostatnim, w którym musieliśmy pisać o tej tykającej bombie ekologicznej. Emocje budziła także sprawa kurczącego się wolnego miejsca na cmentarzu komunalnym oraz planowana budowa punktu przeładunkowego odpadów w bliskim sąsiedztwie osiedla “Jeziorany”.

W czerwcu tradycyjnie świętowaliśmy dni miasta. Rozrywkę śremianom zapewnili m.in. Tomasz Niecik, Weekend i News (wieczór disco polo) oraz Urszula i Red Lips (rock wieczór).

Jesień upłynęła pod znakiem kampanii wyborczej. W gminie do większych przetasowań nie doszło, chociaż sympatie mieszkańców gminy rozdzieliły się niemal po równo, co sprawia, że od początku kadencji na sesjach rady miejskiej panuje gęsta atmosfera. O tym, komu przypadnie fotel burmistrza zadecydowała różnica 249 głosów. Na uwagę zasługuje wysoka mobilizacja mieszkańców naszego regionu. Frekwencja w Śremie wyniosła niecałe 55% w pierwszej i nieco ponad 48% w drugiej turze.

To tylko kilka naszych skojarzeń związanych z życiem naszego regionu w minionym roku.  A Wy, co z niego zapamiętacie?

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© portalsremski.pl | Prawa zastrzeżone