Zamknij

Śrem. Udar cieplny nie powstaje wyłącznie na słońcu i podczas pracy fizycznej...

08:50, 03.08.2019 J.K Aktualizacja: 09:03, 03.08.2019
Skomentuj

Lato dla wielu jest ulubioną porą roku. Można cieszyć się wakacjami i piękną pogodą. Jednak co zrobić, gdy powietrze przemienia się w skwar nie do zniesienia? Jak w takim czasie zadbać o swoje zdrowie? Na te i inne pytania odpowiedział nam Arkadiusz Szukowski, który na co dzień jest ratownikiem medycznym.

– Czy upały mogą być dla kogoś bardziej lub mniej niebezpieczne? A może narażeni są wszyscy?

Upały mogą być niebezpieczne dla wszystkich. Na udar cieplny narażony jest każdy, choć w szczególności jednak żar z nieba najbardziej zagraża dzieciom, które nie mają w pełni rozwiniętego mechanizmu termoregulacji. Szczególnie powinny uważać także osoby starsze, które mają zaburzenia ośrodka termoregulacji, m. in. przez np. zażywanie niektórych leków.

– Co trzeba zrobić, by zatroszczyć się o swoje zdrowie?

Należy zadbać o prawidłowe nawodnienie. Trzeba też chronić się przed słońcem, używając kremów z filtrem oraz przebywać w cieniu, natomiast pomieszczenia, w których przebywamy powinny być odpowiednio przewietrzone. Oczywiście należy unikać także używek, tj. alkohol, kawa, czy nawet herbata. Wszystko to prowadzi do odwodnienia.

– W jaki sposób najlepiej ochronić głowę?

Głowę należy chronić, zakładając jakiekolwiek nakrycie głowy, np. czapkę, kapelusz itp. Jeżeli ktoś pracuje fizycznie, wówczas powinien zwiększyć spożywanie wody i częściej robić przerwy.

– Jakie mogą wystąpić niepokojące objawy podczas upałów?

Przede wszystkim przyspieszone tętno, sucha skóra, wysoka temperatura ciała, skąpomocz, zaburzenia świadomości, przyspieszony oddech…

Najważniejsze, żeby pamiętać o tym, że udar cieplny nie powstaje wyłącznie na słońcu i podczas pracy fizycznej. Może wystąpić również u człowieka siedzącego w domu. Wystarczy, że będzie zbyt duszno. Człowiek wtedy wydala z siebie różne płyny – mocz, zwiększona ilość potu. Gdy się odpowiednio nie nawodnimy, to wzrasta temperatura ciała i odwodnienie gotowe. Seniorzy często biorą diuretyki, czyli leki odwadniające. Organizm potrzebuje wtedy przyjęcia większej ilości płynów. To bardzo ważne dla ich zdrowia i obowiązkowo powinni tego pilnować.

 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%