Zamknij

Teoria a praktyka na drodze. Czy samo zdanie egzaminu wystarczy?

14:45, 08.12.2021 . Aktualizacja: 14:56, 08.12.2021
Skomentuj

W październiku i listopadzie młodzi kierowcy mieli możliwość szlifowania swoich umiejętności prowadzenia pojazdu podczas szkoleń z doskonalenia techniki jazdy realizowanych w ramach programu „Mistrzowie w drodze”. Od maja br. do programu włączyły się ośrodki szkolenia kierowców, instruktorzy nauki jazdy, kursanci i młodzi kierowcy. Wszystko po to, by podnieść świadomość i umiejętności kierowców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę za kółkiem.

- Rozmawiałem z Panem, który przywiózł wnuczkę na szkolenie: „Kupiłem autko dla wnuczki i pomimo tego, że wnuczka zdała egzamin, chciałbym, żeby nauczyła się prowadzić auto w każdych warunkach. Do tej pory nie wiedziałem, że takie szkolenia są organizowane. To dobry sposób, żeby szkolić młodych ludzi po uzyskaniu prawa jazdy. Ja takiej możliwości nie miałem" – relacjonuje Janusz Staniszewski, ekspert bezpieczeństwa.

Powyższa wypowiedź obserwatora szkolenia potwierdza formułowane przez wielu specjalistów przekonanie o konieczności kontynuowania przez adeptów kursów na prawo jazdy edukacji w zakresie prowadzenia pojazdów. Od wielu lat niezmiennie podkreśla się, że fundamentem kształtowania pożądanych postaw uczestników ruchu drogowego jest nie tylko teoretyczna wiedza na temat zagrożeń, ale także poznanie własnych umiejętności i ich doskonalenie. Oczywiście początkiem do budowania własnych kompetencji musi być znajomość przepisów i obowiązujących w ruchu drogowym zasad.

Podczas zajęć z młodymi kierowcami prowadzonymi wspólnie z Policją zostały przeprowadzone testy ze znajomości przepisów ruchu drogowego, które kwalifikowały do udziału w praktycznych szkoleniach z doskonalenia techniki jazdy.

Uczestnikom przygotowano 8 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Na więcej niż połowę odpowiedziało 49% uczestników. Na 371 piszących test dziewięcioro osób uzyskało maksymalną ilość punktów (2,43%). Największą trudność sprawiło pytanie dotyczące dopuszczalnej prędkości urządzeń transportu osobistego na drodze dla rowerów. Dobrą odpowiedź zaznaczyło tylko 30% uczestników. Aż 93% uczestników poprawnie odpowiedziało na pytanie co oznacza sygnał świetlny „zielonej strzałki”. Zastanawiające jest jednak to, że przeglądając statystyki dotyczące egzaminów na prawo jazdy znaczna część kursantów właśnie nie stosując się do znaku S-2 oblewa egzamin praktyczny.

Większa ilość uzyskanych odpowiedzi pozytywnych byłaby bardziej pożądana, bo testy z założenia mają być sposobem sprawdzenia wiedzy. Warto jednak podkreślić, że to nie umiejętność rozwiązywania testów wpływa na bezpieczeństwo na drodze, ale rozumienie prawa, znaków i organizacji ruchu. Eliminacja zagrożeń, tworzenie warunków przyjaznych bezpiecznemu poruszaniu się po drogach kształtowana jest nie tylko przez rozwiązania infrastrukturalne, ale przede wszystkim przez indywidualne zachowania uczestników ruchu drogowego.

Konieczność ustawicznej edukacji w zakresie bezpieczeństwa na drogach podkreślana jest na wszystkich poziomach administracji europejskiej i polskiej.

Poświęca się jej dużo uwagi w wielu dokumentach, programach i założeniach dążących do wizji „0” zakładającej zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Wprowadza się w tym zakresie szereg rozwiązań, które mają za zadanie przede wszystkim wzbudzenie w uczestnikach ruchu drogowego indywidualnych starań o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg. Niestety nadal znaczna część użytkowników dróg jest przekonana, że za ich bezpieczeństwo na drodze odpowiada Policja.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%