Zamknij

Orły Gastronomii - co oznacza gwiazdka w gastronomii?

10:32, 07.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:32, 07.05.2020

Turystyce zawsze towarzyszyła gastronomia. Udając się do sąsiedniego miasta czy odkrywając obce kraje, chcielibyśmy spróbować specjałów, które spożywają miejscowi. To oni też najlepiej wiedzą, która knajpka serwuje najlepsze dania. Nie zawsze jednak mamy czas i odwagę pytać o to przechodniów, a różnice językowe mogą tylko utrudnić sprawę. Dla takich sytuacji tworzone są konkursy i rankingi najlepszych.

Najpopularniejsze gwiazdki w gastronomii

Najbardziej znanym zestawieniem kulinarnych zakątków jest Przewodnik Michelin. Pierwotnie stworzony z myślą o kierowcach, miał wskazywać najlepsze punkty naprawy aut. Niestety, nie cieszył się wówczas zainteresowaniem, więc słynni producenci opon postanowili przekształcić go w przewodnik kulinarny. To był strzał w dziesiątkę, który funkcjonuje do dziś.

Z biegiem lat, informator zyskał popularność i ogromną renomę. Otrzymanie słynnej gwiazdki to dla restauracji niezwykłe święto. We Francji (gdzie przewodnik ma swoje korzenie) utrata jednej z gwiazdek oznacza niejednokrotnie zamknięcie lokalu.

Jak dochodzi do oceny w przewodniku Michelin?

Co roku tworzony jest nowy ranking. Oceny dokonują krytycy kulinarni, którzy przybywają do restauracji niezapowiedziani. Na opinię specjalistów wpływa jakość dań, obsługa klienta oraz ogólna atmosfera panująca w lokalu. Restaurator może otrzymać jedną gwiazdkę (lokal ponadprzeciętny), dwie (w podróży warto nadłożyć drogi, by zajrzeć) lub trzy (najwyższe wyróżnienie). Lokalom o niższej klasie przyznawane są sztućce Michelina (od 1 do 5), ale nadal są to eleganckie i prestiżowe restauracje.

W Polsce, jak dotąd, tylko dwa lokale gastronomiczne otrzymały gwiazdkę Michelina. Było to Atelier Amaro (Warszawa) w 2013 roku oraz Senses (Warszawa) w 2016 roku. Te restauracje w stolicy zdecydowanie stanęły na wysokości zadania!

A co ze zdaniem klientów?

Ranking Michelin wykorzystuje do swojej oceny tylko opinie krytyków kulinarnych, których kubki smakowe są bardzo wyrafinowane. Nie każdy z nas chce iść do restauracji „pod krawatem” lub, zwyczajnie, zjadłby coś zadowalającego wielu gości i przystępnego cenowo. W tym przypadku warto przeanalizować oceny z Google i gwiazdki przyznawane lokalnym knajpkom na Facebooku. Nie każdy ma jednak ochotę wertować setki stron.

Dla takich osób powstał plebiscyt ORŁY Gastronomii. Wystarczy wejść na stronę plebiscytu (www.orlygastronomii.pl) i w zakładce „lista miejscowości” odszukać miasto, w którym chcemy odnaleźć lokal cieszący się najlepszą opinią gości. Rzetelność ocen zapewnia program komputerowy, badający co roku setki tysięcy stron internetowych w poszukiwaniu ocen lub gwiazdek, które przyznali restauracji klienci. Na stronie plebiscytu zamieszczeni są tylko ci, którzy byli najlepiej oceniani. Jeśli przekonuje Was idea wyboru usług firmy, która jest najlepiej opiniowana przez klientów, sprawdźcie ORŁÓW dla innych branż: fryzjerstwa, fotografii czy piekarnictwa.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%