Zamknij

Dr hab. Rymsza: prezydencka rada przygotowuje projekt dotyczący centrów usług społecznych

12:46, 16.04.2024 PAP
Skomentuj PAP PAP

Przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Społecznych w rozmowie z PAP poinformował, że podczas poniedziałkowego posiedzenia dyskutowano o rozwoju centrów usług społecznych (CUS). Są to jednostki organizacyjne gminy, które mają zwiększać dostępność usług społecznych dla mieszkańców, rozwijając i koordynując lokalne systemy usługowe.

„Zarząd Forum Krajowego Centrów Usług Społecznych przestawił nam swoje założenia dotyczące nowelizacji ustawy o CUS, która weszła w życie 1 stycznia 2020 r. Wskazał m.in. na niejasność trybu powoływania dyrektorów centrów oraz potrzebę zapewnienia ciągłego dostępu do szkoleń przez specjalistów CUS” - powiedział Rymsza.

Zapowiedział, że „konsultacje będą kontynuowane po przygotowaniu przez Forum CUS postulatów w formie pisemnej”.

Przekazał, że w czasie programu pilotażowego, który zakończył się w 2023 r, w kraju powstało 56 centrów usług społecznych. 41 z nich zostało utworzonych przy wykorzystaniu środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Centra te powstały w gminach miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich na terenie piętnastu województw (wyjątkiem jest województwo łódzkie). W województwie mazowieckim powstało 11 centrów, w woj. wielkopolskim i zachodniopomorskim po sześć, w woj. lubelskim i małopolskim - po pięć, w podkarpackim i warmińsko-mazurskim po cztery, woj. dolnośląskim i śląskim - po trzy; w podlaskim, pomorskim i świętokrzyskim po dwa; oraz po jednym CUS w woj. kujawsko-pomorskim, lubuskim i opolskim.

W styczniu rozpoczął się drugi etap upowszechnienia CUS. Na ich tworzenie można otrzymać wsparcie ze środków EFS+ w ramach regionalnych programów FERS (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego). Jak ocenił Rymsza, trudno na razie oszacować, ile centrów powstanie w ramach „drugiej fali” ze względu na różny poziom zaawansowania prac przygotowawczych w poszczególnych województwach.

Zwrócił uwagę, że w 2024 r. woj. wielkopolskim już powstało siedem nowych centrów, w województwie śląskim podjęto decyzję o udzieleniu wsparcia na uruchomienie centrów w 10 gminach, a w woj. małopolskim – w 11 gminach. W części województw odpowiednie procedury decyzyjne są w toku, a w innych programy wsparcia dopiero są uruchamiane.

„Zgodnie z założeniami ustawowymi w gminach, który utworzyły CUS, przeprowadzono diagnozy potencjału i potrzeb społeczności lokalnej w zakresie usług społecznych. Na ich podstawie przyjęto programy usług społecznych, czyli dokumenty prawa miejscowego, które pozwalają zwiększyć ofertę tego rodzaju usług. Dzięki temu mieszkańcy tych gmin mają szerszy dostęp do usług” - powiedział Rymsza.

Rada do Spraw Społecznych jest jedną z ośmiu rad, które działają w ramach Narodowej Rady Rozwoju, która stanowi forum debaty o charakterze konsultacyjno–doradczym przy prezydencie. Zadaniem Narodowej Rady jest tworzenie płaszczyzny dla debaty programowej na temat rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej. 

mgw/ ral/ mhr/ mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%