Zamknij

Senat debatował w sprawie dodatków dla pracowników pomocy społecznej

19:40, 09.05.2024 PAP
Skomentuj PAP PAP

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski, przedstawiając nowelę, przypomniał, że przewiduje ona zmiany w trzech ustawach.

"Punktem wyjścia do przygotowania tej ustawy była diagnoza, że po ośmiu latach rządów naszych poprzedników w większości pracownicy tych usług społecznych są zatrudnieni na wynagrodzeniu minimalnym i w tej chwili usługi społeczne mierzą się z trzema zasadniczymi problemami" – podkreślił.

Wyjaśnił, że pierwszym jest odpływ kadry do innych usług społecznych, gdzie są lepsze wynagrodzenia, albo w ogóle poza ten obszar. Jest też problem z pozyskiwaniem nowych pracowników.

"Wreszcie są grupy zawodowe, które odczuwają brak docenienia, a czasami także brak prestiżu wykonywania tych zawodów, a są to zawody niezwykle ważne" – dodał.

Wiceminister zapytany został przez senatorkę Magdalenę Kochan (KO) o powód nieprzeprowadzenia konsultacji dokumentu z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Odpowiedział, że projekt ustawy był procedowany tzw. trybem odrębnym. Korzysta się z niego wtedy, kiedy regulacja jest pilna i wymaga szybkiego przygotowania oraz szybkiego przyjęcia przez Sejm i Senat.

Wiceszef resortu ocenił, że sytuacja płacowa i szerzej – regulacja warunków pracy i płac pracowników szeroko rozumianych usług społecznych – wymagała pilnej interwencji legislacyjnej.

"Dobra współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego jest dla nas bardzo istotną wartością. Niemniej w tym wypadku tą wartością, którą chcieliśmy bardziej docenić, jest szybka interwencja i to, żeby szybko pieniądze trafiły do pracowników usług społecznych" – podkreślił Gajewski.

Podczas dyskusji nie zgłoszono wniosków o charakterze legislacyjnym. Głosowanie nad nowelizacją odbędzie się pod koniec posiedzenia Senatu.

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej i niektórych innych ustaw wprowadza regulacje mające umożliwić wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę od 1 lipca 2024 r. dodatku w wysokości 1 tys. zł brutto pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej i pracownikom opieki nad dziećmi do lat trzech.

Dodatki obejmą osoby pracujące w jednostkach pomocy społecznej, ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, w centrach usług społecznych, domach pomocy społecznej, placówkach specjalistycznego poradnictwa rodzinnego, ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach wsparcia, w tym ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach dla osób bezdomnych, schroniskach dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi czy w klubach samopomocy.

Dodatki obejmą także osoby pracujące w systemie pieczy zastępczej i wspierania rodziny, asystentów rodziny, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby zatrudnione do pomocy w rodzinach zastępczych, zawodowych i rodzinnych domach dziecka na podstawie umowy o pracę, pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, pracowników interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, pracowników placówek wsparcia dziennego, a także instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, które prowadzone są przez samorządy, czyli żłobki, kluby dziecięce i o dziennych opiekunów.

Dofinansowanie będzie dotyczyć także kosztów składek od wynagrodzeń. Rozwiązanie ma objąć ok. 190 tys. osób.

ak/ joz/ lm/ mp/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%