Zamknij

RIO o zatrudnianiu przez gminę asystentów osób z niepełnosprawnościami

21:00, 09.05.2024 PAP
Skomentuj PAP PAP

RIO w Lublinie w odpowiedzi na wniosek kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Karczmiskach wyjaśniła, że w kontekście realizacji programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością edycja 2024” nie ma zastosowania ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Według Izby, mimo iż to gmina zatrudnia asystenta, prawo do jego wskazania ma uczestnik programu.

„Uprawnienie do wyboru asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej, jak i określenia stawianych mu wymagań, leży bowiem w gestii uczestnika programu, a nie gminy” – wyjaśnił prezes RIO w Lublinie Jacek Grządka.

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla jednostek samorządu terytorialnego – edycja 2024 ma na celu zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Zgodnie z założeniami programu gminy i powiaty mogły ubiegać się o wsparcie finansowe na pokrycie kosztów asystencji osobistej dostosowanej do potrzeb uczestników programu. Gmina lub powiat przyznaje usługi asystencji osobistej na podstawie Karty zgłoszenia do programu. Jednostka samorządu przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepoprawności oraz osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.

Jak wskazano w regulaminie programu, osoba uprawniona może korzystać z usług asystencji osobistej na terenie innej gminy lub innego powiatu niż gmina lub powiat właściwe ze względu na jej miejsce zamieszkania, pod warunkiem zawarcia porozumienia pomiędzy właściwymi jednostkami samorządu terytorialnego.

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%