Zamknij

ZSR w Grzybnie ma już 75 lat! Dzisiejsza uroczystość przejdzie do historii

15:30, 22.09.2023 . Aktualizacja: 08:08, 25.09.2023
Skomentuj

Dzisiaj jest ważny dzień dla Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie. Szkoła hucznie obchodzi 75-lecie. Z tej okazji na uroczystości spotkali się szkolna społeczność, absolwenci, przedstawiciele firm i instytucji oraz sympatycy. Ponadto szkole nadano nowy sztandar i imię. Wydarzenie przyciągnęło wielu absolwentów mile wspominających swoje czasy w ZSR. 

W piątek 22 września br. odbyły się uroczyste obchody 75-lecia Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie. Całodniowe wydarzenie rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Iłówcu. Uczestniczyli w niej dyrekcja, uczniowie, absolwenci, poczty sztandarowe i zaproszeni goście.

Część oficjalna rozpoczęła się o godz. 12.00 przed głównym budynkiem szkoły. Dyrektor Beata Maciejewska wyjaśniła, że przygotowania do uroczystości tak naprawdę rozpoczęły się już 1,5 roku temu. Przypomniała, że w 1945 r. w Grzybnie odbyły się pierwsze kursy, a w 1948 r. powstała pierwsza szkoła. ZSR w Grzybnie ma już ok. 11 tys. absolwentów.

Z okazji 75. jubileuszu odbyło się oficjalne nadanie imienia szkole. Nowy patron jest jedną z najważniejszych postaci dla całej ziemi brodnickiej. O upamiętnienie go w ten sposób Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski wnioskowali już w czerwcu tego roku. Szkolna społeczność uznała Józefa Rufina Wybickiego za najlepszego kandydata na patrona szkół.

Wybicki był twórcą Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, zwanej później Mazurkiem Dąbrowskiego, który stał się hymnem Polski. Jednak nie wszyscy wiedzą, że przez ponad 40 lat mieszkał na terenie powiatu śremskiego, a dokładnie w Manieczkach. Za zasługi dla ojczyzny został mianowany szambelanem, konsyliarzem generalnym konfederacji barskiej, generałem-majorem ziemskim. Pełnił funkcję wizytatora szkół z ramienia Komisji Edukacji Narodowej, współpracował z byłym kanclerzem Andrzejem Zamoyskim opracowując nowy kodeks prawa w Polsce, pełnił funkcję prezesa Sądu Najwyższego Królestwa Polskiego oraz współtworzył Legiony Polskie we Włoszech. 

Od tego roku szkolnego, szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie tj. Technikum, Branżowa Szkoła I Stopnia, Szkoła Policealna oraz Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych noszą imię gen. Józefa Rufina Wybickiego. Przy okazji został też nadany nowy sztandar szkole. Gwoździe honorowe wbili starosta śremski oraz przedstawiciel Rady Rodziców. Biskup Grzegorz Balcerek biskup pomocniczy poznański poświęcił sztandar. Przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar dyrektor, który następnie odebrali uczniowie. 

Podczas obchodów Paweł Chmielarz z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku zaprezentował posadzony na terenie szkoły klon dębu Wybickiego z Będomina, gdzie urodził się gen. Józef Wybicki. Został sklonowany metodą in vitro, posiada identyczny genotyp pędu i korzenia, jak drzewo mateczne. 

W trakcie uroczystości padło wiele podziękowań i gratulacji, często wypowiedzianych w dużym wzruszeniu. Dyrektor wręczyła też specjalne statuetki osobom i przedstawicielom instytucji współpracujących i wspierających szkołę. 

Ostatnia była część artystyczna, pokaz w wykonaniu absolwentów tworzących Zespół "Chabry" oraz koncert Orkiestry Dętej Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego w Śremie. 

Po tym goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Z kolei w godzinach od 15 do 18 każdy zainteresowany mógł zwiedzić szkołę. Szczególne zainteresowanie wykazali absolwenci, zarówno niedawno kończący naukę w ZSR, jak i wiele lat temu. Z dumą i zdziwieniem sprawdzali, co się zmieniło i wspólnie wspominali udane lata kształcenia. Na sali gimnastycznej pojawiła się specjalna okolicznościowa wystawa obrazująca 75 lat ZSR w Grzybnie.

Wieczorem w Gajówce w Zbrudzewie odbędzie się Bal Absolwentów. Spotykający się po latach absolwenci będą mogli znów poczuć się jak na studniówce. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%