Zamknij

Czy strażnicy Miejscy mogą nas karać? Za co najczęściej?

14:07, 29.08.2019 J.K Aktualizacja: 14:08, 29.08.2019
Skomentuj

Dzisiaj dzień strażnika miejskiego – z tej okazji rozmawiamy z Komendantem Straży Miejskiej w Śremie Marianem Golińskim. Jakie są główne różnice między strażnikiem miejskim a policjantem? Policja jest formacją państwową i działa na terenie całego kraju (oczywiście w określonych komendach wojewódzkich i powiatowych), a straż miejska jest formacją samorządową, działającą na terenie danej gminy, która ją utworzyła. Gmina może, ale nie musi tworzyć, swoją formację porządkową. Policjant służy i z tego tytułu np. korzysta z określonych przywilejów socjalnych, a strażnik pracuje na takich samych zasadach, jak pozostali urzędnicy samorządowi. Strażnik miejski wykonuje czynności administracyjno-porządkowe, pracuje jawnie i zawsze w umundurowaniu, a policjant... odsyłam do ustawy o Policji. Strażnik miejski zajmuje się wykroczeniami, a ujawnione przestępstwa czy schwytanych przestępców przekazuje Policji.

Czy strażnik miejski może ukarać mandatem?

Strażnik miejski może nakładać grzywny w drodze mandatu karnego za określone wykroczenia, których wykaz ustala minister spraw wewnętrznych i administracji. Aktualnie są to wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń oraz w dwudziestu innych ustawach.

Jakie są najczęstsze zadania, z jakimi muszą się mierzyć śremscy strażnicy miejscy?  Do jakich przewinień najczęściej dochodzi?

Zadaniem straży miejskiej jest zapewnienie porządku publicznego poprzez reagowanie na ujawniane bądź przyjmowane od mieszkańców zgłoszenia o zachowaniach niezgodnych z obowiązującym stanem prawnym. W 2018 r. na 2356 interwencji przekazanych przez mieszkańców: - 715 dotyczyło zagrożeń w ruchu drogowym, w tym nieprawidłowego postoju, blokowania bram, wjazdów, postoju na miejscach dla osób niepełnosprawnych, - 474 dotyczyło spraw z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami, w tym porządku i czystości oraz podejrzenia spalania odpadów, - 342 dotyczyło zwierząt, w tym prowadzenia ich luzem, bezpańskich psów, padłych zwierząt czy dzikich na terenie osiedli mieszkaniowych, - 335 dotyczyło zakłócania porządku publicznego i spokoju, pijaństwa, bezdomności, - pozostałe dotyczyły zagrożeń dla zdrowia i życia, awarii technicznych czy zagrożeń pożarowych. 

Co trzeba zrobić, by zostać strażnikiem miejskim? Jakie kwalifikacje trzeba posiadać, czym musi cechować się odpowiedni kandydat?

Kandydat do pracy oraz strażnik miejski musi posiadać co najmniej wykształcenie średnie, cechować się nieskazitelnym charakterem, pełną sprawnością psychofizyczną, doświadczeniem życiowym i zawodowym (ukończone 21 lat), nie może należeć do partii politycznych i ma ograniczone prawo do wykonywania dodatkowej pracy zarobkowej. Wybierany jest w otwartym konkursie a po przyjęciu ślubuje "służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo ludzi, przestrzegać porządku prawnego i dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby"

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%