Zamknij
REKLAMA

Śrem. Dożynki gminne w Mechlinie. Nie obyło się bez polityki...

21:24, 01.09.2019 | J.K
REKLAMA
Skomentuj

Jak co roku rolnicy dziękują Stwórcy za plony. Wyrazem tego są właśnie dożynki. W miejscowości Mechlin odbyły się gminne dożynki – gminy Śrem.

Miejscem dożynek był teren boiska w Mechlinie. Przed godziną piętnastą przybył kolorowy korowód. Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej im. Marian Zielińskiego wyruszył z miejskiej świetlicy. Prowadzili starostowie dożynek Beata Skorupska i Piotr Błoszyk, a za nimi władze samorządowe z burmistrzem Adamem Lewandowskim na czele, radni, sołtysi wiosek gminy Śrem, goście i mieszkańcy Mechlina. Wszyscy spotkali się na placu-boisku, gdzie została odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem prałata, dziekana śremskiego ks.Mariana Bruckiego.

W specjalnie wygłoszonym słowie kapłan wspomniał o roli pracy rolnika, jego poświęceniu.

Ciekawym wątkiem kazania były słowa pozdrowienia jakie powinni kierować chrześcijanie w kierunku ludzi pracy na roli. Kiedyś pozdrawiano rolników pracujących na roli słowami: Szczęść Boże lub Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.... Obecnie przemilcza się to pozdrowienie albo mówi się – udając głupa...Niech będzie pochwalony. Kto? - pyta kaznodzieja.

Obrzęd dożynkowy uświetnił zespół folklorystyczny Poligrodzianie z Poznania. W niezwykle barwnym występie ukazał czym jest dar plonów, a tym samym niezwykle silną wiarę w Boga jaka powinna towarzyszyć pracującym na roli...

W czasie występu Poligrodzian dokonano przekazania chleba dożynkowego przez starostów dożynkowych burmistrzowi Adamowi Lewandowskiemu. Następnie dzielono bechenki chleba wśród wszystkich zgromadzonych.

 

Przed zaproszeniem do punktów gastronomicznych burmistrz Lewandowski wspomniał iż będzie dzielił chlebem sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło! Natomiast w słowach starosty śremskiego pojawiła się nuta tematów politycznych dotycząca rolnictwa, polskiej wsi, braku silnej konkurencji ze strony polskich rolników wobec zachodnich koncernów w latach transformacji. Ale kiedy można o tym mówić, jak nie na dożynkach? - pytał starosta.

Faktycznie, naszym zdaniem, sprawowana władza przez PO-PSL przez osiem lat nie dawała dobrych rozwiązań dla polskiego rolnictwa, polskiej wsi.

Ostatnim punktem dożynek w Mechlinie była zabawa taneczna.

Specjalne życzenia dla świętujących przesłał wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

fifafifa

0 0

Teraz to wy udowodniliście, że nie jesteście apolityczni. 13:30, 02.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

markomarko

0 0

fifa - trzeba było na dożynkach! A nie udawać wiejskiego filozofa 16:38, 04.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© portalsremski.pl | Prawa zastrzeżone