Zamknij

Józef Czupała: Pół Polski w tej chwili się z nim boryka.

11:14, 09.10.2019 J.K Aktualizacja: 11:16, 09.10.2019
Skomentuj

100- lecie administracji weterynaryjnej. Dla dobra społeczeństwa

W czwartek (10.10) w sali widowiskowej Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury w Śremie odbędzie się spotkanie jubileuszowe z okazji 100 – lecia Służb Sanitarnych i Administracji Weterynaryjnej.

Inspekcja weterynaryjna od stu lat funkcjonuje na terenie Śremu i okolicznych gmin. Od 1918 r. lecznictwo i profilaktyka weterynaryjna była wykonywana przez lekarzy weterynarii wolnej praktyki, którzy prowadzili również urzędowe badania mięsa. Zwalczanie chorób zakaźnych prowadził Powiatowy Lekarz Weterynarii, który był zatrudniony przez Starostę śremskiego, a po II wojnie przez Prezydium Rady Narodowej.

W latach 1922-1933 Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Śremie był dr Józef Ślebioda, a w latach 1935-1939 Wacław Kozłowski, następnie w trakcie
II wojny światowej prawdopodobnie Antoni Heinsch z Szamotuł.

Po II wojnie światowej kolejno na stanowisko Powiatowego Lekarza Weterynarii w Śremie powoływani byli kolejno: Wacław Kozłowski w latach 1945-1955; Tadeusz Worsztynowicz (1955 – 1961); Władysław Gulczewski (1961 – 1986); Janusz Satora (1986 – 2003).

Od 2003 do chwili obecnej Powiatowym Lekarzem Weterynarii jest lekarz weterynarii Józef Czupała, którego zapytaliśmy o to czy możemy na terenie powiatu spodziewać się jakiś zagrożeń.

- Niestety należy obawiać się wirusa ASF czyli afrykańskiego pomoru świń, który nie jest groźny dla ludzi ale jest groźny dla zwierząt. Pół Polski w tej chwili się z nim boryka. Chodzi o trójkąt wschodnio-północnej Polski od Gdańska do Ustrzyk. Walka z wirusem jest wielkim wyzwaniem dla naszych służb no i oczywiście dla rolników prowadzących gospodarstwa hodowlane. Kontrolujemy stan gospodarstw czy są ogrodzone czy mają na wejściach maty dezynfekcyjne i sprawdzamy wszystkie procedury dotyczące obrotu zwierzętami. Dotyczy to zwłaszcza tego, czy nie dokonywane były zakupy z zagrożonych terenów – wyjaśnia Józef Czupała.

Najważniejszym działaniem Służby, którą kieruje nasz rozmówca jest ochrona zdrowia publicznego. Chodzi o badanie zwierząt rzeźnych, dziczyzny, mleka, jajek czy miodu oraz ich przetworów. Inne działy weterynarii to: zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, gospodarka odpadami - dotyczy
to m.in. utylizacji padliny i produkcji pasz do karmienia zwierząt i dobrostan zwierząt (wszelkie sprawy związane z identyfikacją i rejestracją zwierząt).

Czwartkowa uroczystość odbędzie się wspólnie z obchodzącą 65 – lecie swojego istnienia Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Śremie.

- Zarówno ja – jak i mgr Urszula Sitnicka - szefowa tej instytucji uważamy,
że zdrowie publiczne powinno być nadzorowane przez jedną instytucję – mówi Józef Czupała.

Podczas spotkania zostaną wręczone przez Starostę śremskiego Zenona Jahnsa odznaczenia państwowe i resortowe dla pracowników obu placówek.

Powiatowy Lekarz Weterynarii przygotował specjalne pamiątkowe statuetki, które wręczy osobom zasłużonym we współpracy dla dobra Inspektoratu, którym zarządza.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%