100- lecie administracji weterynaryjnej. Dla dobra społeczeństwa
W czwartek (10.10) w sali widowiskowej Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury w Śremie odbędzie się spotkanie jubileuszowe z okazji 100 – lecia Służb Sanitarnych i Administracji Weterynaryjnej.
Inspekcja weterynaryjna od stu lat funkcjonuje na terenie Śremu i okolicznych gmin. Od 1918 r. lecznictwo i profilaktyka weterynaryjna była wykonywana przez lekarzy weterynarii wolnej praktyki, którzy prowadzili również urzędowe badania mięsa. Zwalczanie chorób zakaźnych prowadził Powiatowy Lekarz Weterynarii, który był zatrudniony przez Starostę śremskiego, a po II wojnie przez Prezydium Rady Narodowej.
W latach 1922-1933 Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Śremie był dr Józef Ślebioda, a w latach 1935-1939 Wacław Kozłowski, następnie w trakcie
II wojny światowej prawdopodobnie Antoni Heinsch z Szamotuł.
Po II wojnie światowej kolejno na stanowisko Powiatowego Lekarza Weterynarii w Śremie powoływani byli kolejno: Wacław Kozłowski w latach 1945-1955; Tadeusz Worsztynowicz (1955 – 1961); Władysław Gulczewski (1961 – 1986); Janusz Satora (1986 – 2003).
Od 2003 do chwili obecnej Powiatowym Lekarzem Weterynarii jest lekarz weterynarii Józef Czupała, którego zapytaliśmy o to czy możemy na terenie powiatu spodziewać się jakiś zagrożeń.
- Niestety należy obawiać się wirusa ASF czyli afrykańskiego pomoru świń, który nie jest groźny dla ludzi ale jest groźny dla zwierząt. Pół Polski w tej chwili się z nim boryka. Chodzi o trójkąt wschodnio-północnej Polski od Gdańska do Ustrzyk. Walka z wirusem jest wielkim wyzwaniem dla naszych służb no i oczywiście dla rolników prowadzących gospodarstwa hodowlane. Kontrolujemy stan gospodarstw czy są ogrodzone czy mają na wejściach maty dezynfekcyjne i sprawdzamy wszystkie procedury dotyczące obrotu zwierzętami. Dotyczy to zwłaszcza tego, czy nie dokonywane były zakupy z zagrożonych terenów – wyjaśnia Józef Czupała.
Najważniejszym działaniem Służby, którą kieruje nasz rozmówca jest ochrona zdrowia publicznego. Chodzi o badanie zwierząt rzeźnych, dziczyzny, mleka, jajek czy miodu oraz ich przetworów. Inne działy weterynarii to: zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, gospodarka odpadami - dotyczy
to m.in. utylizacji padliny i produkcji pasz do karmienia zwierząt i dobrostan zwierząt (wszelkie sprawy związane z identyfikacją i rejestracją zwierząt).
Czwartkowa uroczystość odbędzie się wspólnie z obchodzącą 65 – lecie swojego istnienia Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Śremie.
- Zarówno ja – jak i mgr Urszula Sitnicka - szefowa tej instytucji uważamy,
że zdrowie publiczne powinno być nadzorowane przez jedną instytucję – mówi Józef Czupała.
Podczas spotkania zostaną wręczone przez Starostę śremskiego Zenona Jahnsa odznaczenia państwowe i resortowe dla pracowników obu placówek.
Powiatowy Lekarz Weterynarii przygotował specjalne pamiątkowe statuetki, które wręczy osobom zasłużonym we współpracy dla dobra Inspektoratu, którym zarządza.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz