Zamknij

Śrem. Obchody 101 rocznicy Powstania Wielkopolskiego

14:10, 27.12.2019 Aktualizacja: 08:51, 02.01.2020
Skomentuj

Powstanie wielkopolskie było jednym z niewielu zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem i rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. Dzięki niemu ziemie Wielkopolski zostały włączone do tworzącej się II Rzeczypospolitej.

W bardzo krótkim czasie Wielkopolanie wyzwolili prawie cały region oraz stworzyli armię, która później odegrała dużą rolę w wojnie z bolszewikami. Dzień przed wybuchem walk, w drugi dzień Świat Bożego Narodzenia, do stolicy Wielkopolski przyjechał Paderewski.

W Śremie bardzo uroczyście obchodzono jego 101 rocznicę.
27 grudnia o godzinie 12 w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich, przed Pomnikiem Dobosza w hołdzie poległym zostały złożone kwiaty. Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej oraz młodzież z Zespołu Szkół Politechnicznych im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie przygotowali wspomnienie śremskich bohaterów powstania.

Delegacje złożyły hołd i wieńce pod pomnikiem śremskiego Dobosza.

Bezpośrednio po uroczystości pod pomnikiem, nadano mostowi na Kanale Ulgi imienia majora Stefana Chosłowskiego – Powstańca Wielkopolskiego.

Ostatnim etapem tej części uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej - Dom Powstańca Wielkopolskiego na ulicy Stary Rynek.


 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%