Zamknij

Śrem. Nawet zorganizowano na jego temat konkurs. Wiecie o kim mowa?

06:11, 26.02.2020 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego w Śremie był pomysłodawcą i organizatorem konkursu historycznego poświęconego postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, którego patronatem objęli Starosta Śremski Zenon Jahns, Burmistrz Śremu Adam Lewandowski, Dowódca 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych w Śremie ppłk. Bogusław Marek oraz Społeczny Komitet Budowy Pomnika Witolda Pileckiego w Śremie. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i średnich powiatu śremskiego. Organizatorzy do udziału w konkursowych zmaganiach zaprosili dwuosobowe zespoły, których zadaniem było wykazanie się wiedzą na temat życia i działalności rotmistrza Witolda Pileckiego. 
Konkurs poświęcony pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego pozwolił młodzieży poznać bliżej  losy człowieka, wiernego ideałom i wartościom, które realizował niezwykłymi czynami, służbą ludziom i godnym życiem. Rotmistrz Witold Pilecki został uznany przez brytyjskiego historyka, profesora Michaela Foota, za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej, a młode pokolenie Polaków nadal zbyt mało wie na temat tej wybitnej postaci. Celem konkursu było zatem propagowanie idei bliskich Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Rozbudzenie zainteresowań historią Polski oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodzieży. 
Do udziału w konkursie zgłosiło się 6 szkół z terenu powiatu śremskiego. 25 lutego uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych i uczniowie szkół średnich. Każdy zespół rozwiązywał test wiedzy na temat życia i czynów Witolda Pileckiego oraz wydarzeń z tego okresu. W teście znalazły się pytania zamknięte, w których uczniowie wybierali jedną z zaproponowanych odpowiedzi, pytania otwarte, w których uczniowie musieli samodzielnie zredagować odpowiedź oraz pytania zawierające treści ikonograficzne. W drugiej rundzie konkursu młodzież przedstawiała przygotowane samodzielnie prezentacje multimedialne realizujące jeden z tematów konkursu: 
Witold Pilecki – najodważniejszy z odważnych
Witold Pilecki – bohater w Auschwitz 
Witold Pilecki – żołnierz, konspirator, patriota 
Witold Pilecki – młodość patrioty
W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęli reprezentanci SP nr 5, a miejsce drugie uczniowie ze SP w Konarzycach. W kategorii szkół średnich pierwszej miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych, drugie miejsce uczniowie Zespołu Szkół Katolickich, a miejsce trzecie uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Patronów Konkursu, a zdobywcy pierwszego miejsca zostali zaproszeni do grona honorowych uczestników uroczystości odsłonięcia pomnika Rotmistrza Witolda Pileckiego w Śremie. 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

PROFESORPROFESOR

0 0

Zastanawiam się dlaczego w tym konkursie nie brali udziału uczniowie szkół gminy Śrem? Czyżby był prykas "od góry", żeby nauczyciele nie promowali żołnierzy wyklętych?
Jeśli tak było to wstyd! 16:43, 29.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA