Zamknij

Niedopilnowanie fundacji sprawiło straty w Śremie. Kto zostanie ukarany?

15:28, 04.03.2020 J.K Aktualizacja: 15:36, 04.03.2020
Skomentuj

Nadzwyczajna sesja powiatowa 
O środowej (04.03) sesji Rady Powiatu w Śremie radni dowiedzieli się w poniedziałek wieczorem. 
Powodem nagłego jej zwołania było wezwanie do zapłaty (zwrotu) części dofinasowania, które powiat śremski otrzymał ze środków Unii Europejskiej na projekt pt.: „Aktywna integracja – sposobem na pozytywne zmiany”. Projekt realizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Śremie. 
Chodziło o kwotę 138 945 złotych. Wzywającym do zwrotu niewłaściwie wydatkowanych pieniędzy jest Urząd Marszałkowski w  Poznaniu. 
Aby zwrócić pieniądze konieczna była nowelizacja budżetu. Władnym do jej zmian jest właśnie Rada Powiatu. 
Jak wynikło z dyskusji podczas posiedzenia komisji budżetu i finansów winą PCPR-u było niedopilnowanie Fundacji Aktywności Lokalnej – partnera realizującego projekt, by ta dostarczyła oryginały dokumentów na kwotę około 17 tysięcy złotych. Spowodowało to pokontrolny wniosek na zwrot całej kwoty dotacji czyli 122 550 złotych wraz z odsetkami, co dało właśnie kwotę ponad 138 tysięcy złotych. 
- Mam pretensję do kierownik PCPR – u, która powinna tego dopilnować – mówił starosta śremski Zenon Jahns. 
Pomimo tego, że zasadniczą winą można obarczyć Fundację Aktywności Lokalnej, to jednak PCPR powinien mieć „w papierach” wszystko w porządku, bo od tej instytucji Urząd Marszałkowski żąda rozliczenia. 
Kierownik PCPR – Urszula Hańczyk przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim i przejdzie w tym roku na emeryturę. 
Jak zapowiedział starosta nie ominie ją jednak odpowiedzialność (być może nawet karna) za nieodpowiedzialne zachowanie jako kierownika jednostki podległej starostwu powiatowemu. 
Podczas sesji nie było pytań ze strony innych radnych - nie uczestniczących w posiedzeniu komisji. Rada uchwalił nowelizację budżetu 12 głosami „za”, przy jednym przeciwnym (Emil Majsner) i dwoma wstrzymującymi (Sylwia Dopierała i Tomasz Klaczyński). 
Nieobecni na sesji byli radni PiS: Paweł Wojna i Wojciech Zajler.   

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

ZbigniewZbigniew

3 0

A kto ma nadzór nad PCPR? 19:52, 04.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MersonMerson

8 0

Starosta Zenon Jahns najpierw swoimi decyzjami personalnymi rozmontował dobrze funkcjonujący zespół pracowników PCPR. Zwolnił poprzednią kierowniczkę, reszta dobrych pracowników sama odeszła. W ich miejsce zatrudnił swoich krewnych i protegowanych. Skutki? Najpierw śremscy podatnicy zapłacili odszkodowanie, bo poprzednia kierowniczka wygrała ze starostą w sądzie, a teraz wybrańcy starosty z PCPR "wykazali się fachowością", za którą znów zapłacą śremscy podatnicy. Moim skromnym zdaniem pierwszy do ukarania jest sam starosta, razem z obecnym i poprzednim zarządem powiatu, któremu zresztą też przewodniczył. 23:37, 04.03.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

2 0

Dokładnie tak-najpierw ignorant rozwala instytucję i zespół, a później konsekwencje ponoszą wszyscy. Konsekwencjami powinno się obciążyć również starostę!. 10:25, 05.03.2020


Gość Gość

2 0

Mamy obraz urzędników, najpierw biorą się za projekty, dzięki którym mają wyższe wynagrodze. Potem kawki, plotki, tak pracuje się w urzędzie. Taki ktoś nie bedzie pracował w firmie, tam trzeba pracować. 16:41, 05.03.2020


0%