Zamknij

Wszystkie ręce na pokład. Kryptonim ?Odporna Wiosna?. Tak walczą z koronawirusem...

18:25, 22.03.2020 J.K Aktualizacja: 18:25, 22.03.2020
Skomentuj

Kryptonim „Odporna Wiosna”- tak terytorialsi walczą z koronawirusem

Pod kryptonimem „Odporna Wiosna” (Resilient Spring) kryje się ogólnopolska operacja przeciwkryzysowa. Od kilku dni prowadzą ją WOT. Wyzwaniu stawia czoła także 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, która działa na wielu kierunkach, wykorzystując do tego żołnierzy ze wszystkich swoich batalionów.

Wszystkie ręce na pokład!

W zaistniałej sytuacji wielkopolscy terytorialsi wspierają swoim działeniem społeczeństwo. Walka z koronawirusem to wielki sprawdzian. Chodzi o to, by ludzie poczuli się bezpiecznie. Naszym celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Wsparcie wszystkich instytucji samorządowych i sanitarnych niosących pomoc. Już teraz nasi oficerowie łącznikowi są do dyspozycji każdego samorządu – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła – dowódca WOT.

Wielkopolscy terytorialsi aktualnie pełnią służbę w swoich miejscowościach, wspierają powiaty w dwóch województwach (wielkopolskim i lubuskim). Żołnierze działają jako pomoc dla innych służb mundurowych – Straży Graniczna czy Straży Pożarnej. Wszedzie spotykają się ogromem życzliwości. Terytorialsi 12 WBOT są obecni na przejściach granicznych na zachodzie Polski (woj. lubuskie) a także na poznańskim porcie lotniczym Ławica.

Pomiar temperatury na granicach

Aby nieść pomoc i uczyć dobrych nawyków w czasie pandemii, żołnierze muszą przede wszystkim zadbać o siebie. Wszystkie zadania, które wykonują, są zgodne z procedurami sanitarnymi. Terytorialsi na granicach Polski wspierali pograniczników w pomiarze temperatury ciała osób przekraczających granicę oraz w wypełnianiu kart lokalizacyjnych. Wśród nich byli żołnierz o specjalności ratownik medyczny. Podczas kontroli na poznańskim lotnisku, przebadali ponad 1000 osób. Terytorilasirozumieją powagę sytuacji i chętnie odpowiadają na powołanie do służby. Nie chcą zostawać w domach.

Logistyka: transport środków medycznych i żywności

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej odpowiada na potrzeby obu województw. Współpracuje z wojewodami – lubuskim i wielkopolskim. Dzięki połączeniu sił Centrum Zarządzania Kryzysowego i Muzeum Broni Pancernej, żołnierze dostarczyli medykamenty do 13 miejscowości i 23 szpitali. Muzeum z racji tego, że na razie nie może przyjmować zwiedzajacych, postanowiło stać się punktem logistycznym, do którego jeszcze nie raz zajrzą żołnierze i urzędnicy, by załadować środki medyczne na wojskowe ciężarówki i dostarczyć je do potrzebujących placówek.

Uczestniczymy też w konwojowaniu żywności. Niedawno dostarczyliśmy jedznie na potrzeby Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Tomyślu. To były cztery tony żywności przeznaczone głównie dla osób starszych. Jak wiemy, właśnie te osoby są najbardziej zagrożone zakażeniem koronawirusem. Ta akcja pokazała, że potrafimy szybko reagować i wspierać różne instytucje i samorządy lokalne – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dostawa żywności dla potrzebujących

Terytorialsi we współpracy z Caritas dostarczają też żywność do osób objętych kwarantanną, seniorów i niepełnosprawnych, dzwonią do nich i zostawiają sprawunki pod drzwiami, by nie narażać ich zdrowia. W tym tygodniu odebraliśmy sprawunki dla seniorów i osób w kwarantannie. Zapakowaliśmy je do samochodu i dowieźliśmy do ich domów. To niesamowite uczucie, bo Ci ludzie machali nam z okien, gdy dzwoniłem, że jesteśmy na miejscu. Cieszyli się na nasz widok. Jeszcze po powrocie, otrzymywałem SMS-y z podziękowaniem – podsumowuje mł.chor. Przemysław Kot z 12 WBOT.

Weterani

Terytorialsi otaczają opieką również kombatantów-weteranów. W wielkopolskiej brygadzie, w stałym kontakcie na co dzień pozostaje z nimi szer. Marcin Mrówka ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań oraz przewodniczący Związku AK. Od niedawna żołnierz WOT a Wielkopolsce znany organizator listopadowej kwesty na rzecz grobów bohaterów powstania wielkopolskiego. Weterani w każdej chwili mogą liczyć na pomoc ze strony terytorialsów np. w zakupach czy transporcie do lekarza. Bardzo często okazuje się, że Ci ludzie po prostu potrzebują rozmowy.

Wsparcie psychologiczne

Pandemia COVID-19 wzbudza wiele negatywnych emocji. Niektórzy źle znoszą samotność, izolację, czy po prostu odczuwają nadmierny stres związany z epidemia korona wirusa. Całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej to kolejny obszar wsparcia w ramach operacji „ODPORNA WIOSNA”. Pomoc udzielana jest bezpłatnie pod numerem 800-100-102.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%