Zamknij
REKLAMA

" Jestem pod wrażeniem działania służb". Burmistrzu, damy radę?

08:03, 25.03.2020 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Panie Burmistrzu, przed nami bardzo trudny czas. Nikt na świecie nie przewidywał takiego scenariusza… Jak Pan odbiera to co się dzieje na świecie, w Europie i w naszej Ojczyźnie?
Pandemia koronawirusa powoduje ogromny lęk wśród ludzi na całym świecie. Każdy boi się tego, co przyniesie czas. Na skutek tej podstępnej choroby zginęło już tyle  tysięcy osób.. Jednakże jestem dobrej myśli i wierzę, że wkrótce Covid-19 przestanie się rozpowszechniać. Zgodnie z wytycznymi rządu podjęliśmy wiele istotnych działań, które pomogą nam w rozpowszechnianiu zarażenia m.in. zamknęliśmy szkoły, placówki kulturalne. Wyłączyliśmy z użytkowania place zabaw i boiska, ponieważ gromadziły się tu grupy ludzi. Cieszę się, że mieszkańcy gminy Śrem bardzo świadomie podchodzą do tego problemu i pozostają w domach


Pana ocena ludzkiego działania (mam na myśli służby medyczne, cywilne..), by zaprzestać rozpowszechnianiu się tego wirusa…
Jestem pod wielkim wrażeniem działania tych służb. Każdego dnia pracują po kilkanaście godzin, aby pomóc w zaprzestaniu wirusa. Podkreślmy, że lekarze też mają rodziny i woleliby spędzać ten trudny czas z nimi, jednak poświęcają się dla naszego dobra. 


Dane każdego dnia są niepokojące… Damy radę?
Liczba osób zarażonych wzrasta z dnia na dzień, ale nie możemy się załamywać. Wszystko ma swój początek i koniec. Musimy się jedynie uzbroić w cierpliwość. Oczywiście, że damy radę. Przede wszystkim pozostańmy w domach i starajmy się z nich nie wychodzić. Nie możemy przebywać w dużych skupiskach. Tylko dzięki rygorystycznym działaniom możemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się śmiercionośnego wirusa w Polsce i na świecie.  


Działania prowadzone w Polsce są dla niektórych państw wzorcowe. Przynajmniej takie oceny są z Hiszpanii, Włoch i Niemiec…
Rzeczywiście, rząd wprowadził wiele ograniczeń. Również w gminie Śrem podejmujemy różnorodne działania. Teraz ograniczamy funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Do 31 marca zawieszamy łącznie 29 kursów. W soboty i niedziele będzie funkcjonowała wyłącznie linia nr 15, a pozostałe kursy w weekendy będą zawieszone. 19 marca wyłączyliśmy z użytkowania wszystkie gminne place zabaw, boiska, tereny przyszkolne, siłownie plenerowe, miasteczka rowerowe oraz pumptrack. Nauczyciele korzystają ze zdalnej możliwości nauki i przesyłają dzieciom zadania. Ministerstwo Edukacji Narodowej na swoich stronach publikuje materiały do nauki dla uczniów. Codziennie Sztab Kryzysowy analizuje sytuacje w naszej gminie. Nadzorujemy pracę instytucji publicznych, pracujemy by zachować ciągłość funkcjonowania miasta i gminy.  


Biorąc pod uwagę Pana zalecenia, myślę że śremianie stosują się do nich…
Śremianie spisują się na medal. Na ulicy widać pustki, ludzie nie wychodzą z domów. Nie ma zgromadzeń na ulicach. Młodzi mieszkańcy udzielają wsparcia seniorom. Każdy senior, który zadzwoni pod wyznaczony numer otrzyma pomoc w zakresie bezpłatnego dostarczenia pożywienia, leków, zaopiekowania się zwierzęciem czy też pomocy w pośredniczeniu z odpowiednimi instytucjami. Wszystko po to, by pomóc osobom schorowanym i niepełnosprawnym w codziennych potrzebach. Pojawiła się też grupa osób, która z własnej inicjatywy szyje maseczki ochronne do szpitali. Od poniedziałku Straż Miejska rozpocznie emisję komunikatów z megafonów.


Jakie obecnie obostrzenia występują w naszej gminie?
Gmina dostosowuje się do decyzji rządu. Odwołaliśmy wszystkie imprezy sportowo-kulturalne, zawieszono lekcje i wszelką opiekę przedszkolną i żłobkową, zamknięto instytucje kulturalne. Ponadto, jak już wspomniałem, ograniczone zostały kursy komunikacji miejskiej czy wstęp na place zabaw i boiska. Wprowadziliśmy zmiany w funkcjonowaniu Urzędu Miejskiego w Śremie – w ratuszu i przy ul. Mickiewicza 10. Obsługa klientów odbywa się w godzinach 8.00-10.00 przy jednym stanowisku na parterze, nie ma możliwości wejścia do biur. Ograniczenia w działalności urzędu dla mieszkańców nie zwalniają nas od realizacji podstawowych zadań samorządowych, jak odbiór odpadów czy zapewnienie ciągłości dostaw wody. Odpowiadamy na tysiące pytań, reagujemy na setki zdarzeń i wydarzeń.

Jak wywiązują się poszczególne służby w  tym wyjątkowym czasie?
Straż miejska patroluje chodniki, ulice i place miejskie pod kątem przebywania na nich dzieci oraz większych skupisk ludzi. Strażnicy Miejscy reagują i informują o zasadach bezpieczeństwa, szczególnie zwracając uwagę, aby nie przebywać na zewnątrz w grupach. Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej inicjują i przeprowadzają rozmowy telefoniczne z osobami starszymi i samotnymi. Podczas rozmowy poznawane są problemy i przyjmowane jest zapotrzebowanie. Zmieniły się zasady wydawania posiłków osobom potrzebującym. 

Jak wygląda obecnie sytuacja w naszej gminie? W miniony czwartek  była sesja…
..która została zwołana w formie nadzwyczajnej, a inicjatorem byłem ja. Zachowano wszelkiego rodzaju niezbędne procedury bezpieczeństwa, pomiar temperatury, możliwość skorzystania z rękawiczek, maseczek, żeli. Ograniczono wejście publiczności. Przedstawione projekty uchwał dotyczyły bardzo ważnych elementów jak finanse, nazewnictwo ulic, przy których wybudowana została nowa fabryka czy bezpieczeństwo w ruchu drogowym dzieci i młodzieży. W trudnych sytuacjach podmioty publiczne, a takim są i rada miejska, i burmistrz – jako przedstawiciel organu wykonawczego, winny na bieżąco monitorować całą sytuację, jej zmiany i reagować. Tak też czynimy i jesteśmy zawsze gotowi do pomocy naszemu społeczeństwu. 

Pewnie na tym się nie skończy..?
Pewnie nie… Skutki tej sytuacji będziemy odczuwać jeszcze przez wiele miesięcy. Uderzyła ona w wiele gałęzi gospodarki. Przypuszczam, że niektórzy zmienili swój pogląd na życie. Mam jednak nadzieję, że epidemia wkrótce się zakończy i wszystko wróci do normy. 

Czego osobiście życzyłby Pan mieszkańcom, internautom...?
Wszystkim życzę cierpliwości, spokoju, rozwagi i przede wszystkim zdrowia. Bardzo proszę o nieustanne stosowanie się do wszystkich wytycznych w tym trudnym i wyjątkowym czasie. Zostańmy w domach! Pamiętajmy, że to od nas zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej! 

Z Burmistrzem Śremu Adamem Lewandowskim  rozmawiał Jarosław Kociucki

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

jaja

1 0

Działania w Śremie nie różnią się od działań w innych, podobnych miejscowościach. Mam też nadzieję, że Burmistrz również zmienił swój pogląd na życie. 13:09, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

0 1

Społeczeństwo prawie w całości (zawsze znajdą się jakieś czarne owce) podporządkowuje się restrykcjom rządowym, zakazom i nakazom jednak działania rządu na temat wyborów są niezrozumiałe. Czyżby Duda tak bardzo bał się normalnych wyborów, że koniecznie wraz z Kaczorem na czele chce je przeprowadzić w tym chaosie. Jesli sytuacja nie ulegnie zasadniczym zmianom to będzie trzeba zaskarżyć wybory. I znów PiSowcy będą krzyczeć ,że zdradzamy kraj. 22:47, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA