Zamknij

Ruszył Narodowy Spis Ludności. Uwaga na wyłudzających dane oszustów!

12:16, 01.04.2021 | M.M
Skomentuj
REKLAMA

1 kwietnia 2021 r. ruszył Narodowi Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadzany przez Główny Urząd Statystycznych. Zbieranie danych potrwa do końca września. Udział w spisie należy do obowiązków obywateli Rzeczypospolitej Polski.

Podstawową formą dokonania spisu jest samopis internetowy dostępny pod adresem https://spis.gov.pl.

Jeżeli ktoś nie ma możliwości wykonania tego we własnym zakresie - formularz będzie mógł wypełnić w siedzibie Urzędu Miejskiego w Śremie, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z Gminnym Biurem Spisowym - pod nr telefonu 666 225 867.

Metodami uzupełniającymi są spis telefoniczny i bezpośrednio przy pomocy rachmistrza.

W przypadku, gdy dana osoba nie dokona samospisu, to po 15 kwietnia skontaktuje się z nią telefonicznie rachmistrz spisowy, który przeprowadzi wywiad w celu uzyskania niezbędnych danych.

Jednak przed podaniem swoich danych należy mieć pewność, że rozmówca faktycznie jest rachmistrzem. Narodowy Spis jest kolejną z okazji do czerpania korzyści przez oszustów. Podający się pod rachmistrzów oszuści mogą wyłudzać wrażliwe dane osobowe i wykorzystywać je. Warto pamiętać, że rachmistrz kontaktować będzie się wyłącznie telefonicznie. Wszystkie SMS-y i e-maile informujące o spisie i skłaniające do kliknięcia w link lub przekazania informacji należy potraktować jako próbę oszustwa.

Jak zweryfikować rachmistrza?

Każdy uczestnik spisu ma prawo sprawdzić tożsamość rozmówcy. W tym celu należy poprosić o jego imię, nazwisko oraz numer legitymacji. Sprawdzić prawdziwość danych można na oficjalnej stronie spisu w zakładce „Sprawdź rachmistrza” lub dzwoniąc na infolinię: 22 279 99 99.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%