Zamknij

Od 10 kwietnia obowiązywać będą wyższe grzywny dla opiekunów psów

12:49, 08.04.2021 | M.M
Skomentuj
REKLAMA

Z dniem 10 kwietnia w życie wchodzi nowe rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 marca 2021 r. dotyczące zmian wysokości kwot mandatów nakładanych na opiekunów psów.

Zdarzenia, z powodu których podczas spaceru z psem można dostać mandat, pozostają te same. Zmianie ulegają tylko kwoty.

Dotychczas obowiązujący przepis brzmiał:

Art.  77.  [Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia]

§  1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§  2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Zgodnie z rozporządzeniem, wykroczenia rozdzielono i odpowiednio przewidziano dla nich kary.

Art. 77 § 1 k.w. Niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.

Za wykroczenie to przewidziana jest kara grzywny w wysokości od 50 do 250 zł. W przepisach jednak nie wskazano w sposób jasny, jakie konkretnie środki ostrożności powinny zostać zachowane. Takie przepisy każda z gmin może uregulować.
W Śremie zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej nr 109/X/2019 w spawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Śrem, opiekunowie zwierząt powinni mieć stały dozór nad zwierzętami i prowadzić je na uwięzi. Zwolnienie zwierząt domowych z uwięzi dopuszczalne jest wyłącznie na terenach zielonych, w sytuacji, gdy właściciel ma możliwość sprawowania kontroli nad ich zachowaniem

Art. 77 § 2 k.w. Niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka.

Za niniejsze wykroczenie zapłacić można mandat w kwocie 500 zł.
Przepis ten odnosi się do ras psów uznawanych za agresywne. Należą do nich np. amerykański pit bull terier, rottweiler, owczarek kaukaski. Jednak najdotkliwsze kary poniosą nie tylko opiekunowie ras psów wpisanych na listę ras niebezpiecznych, ale także tych, które mają agresywne usposobienie lub wzbudzają niepewność i lęk.
W Śremie psy uznawane za rasy agresywne lub o wysokości w kłębie większej niż 30 cm poza prowadzeniem na uwięzi powinny mieć kaganiec.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%