Bon na kwotę 2,5 tys. zł przysługuje w tym roku tylko wskazanym w rozporządzeniu grupom nauczycieli. Otrzymają go wychowawcy i nauczyciele oraz pracownicy pedagogiczni klas IV–VIII publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, w tym szkół artystycznych. Minister Cieszyński zapowiada jednak, że nie jest to katalog zamknięty.
"To oznacza, że grupy uprawnionych nauczycieli wymienionych wyżej, otrzymają bony na laptopy w pierwszej kolejności" - podaje MC.
"Pozostałe grupy nauczycieli, które są uprawnione do otrzymania bonu, np. nauczyciele nauczania początkowego, będą mogli skorzystać z bonu najpóźniej w przyszłym roku. Działamy etapowo" – zapowiada minister Cieszyński, cytowany w komunikacie resortu.
Minister cyfryzacji deklaruje też, że są plany, by program nie był jednorazowy.
"Pracujemy nad tym, żeby projekt wszedł na stałe do systemu oświaty i żeby bony były przyznawane nauczycielom raz na 5 lat" – powiedział minister.
Bon na laptopa dla nauczyciela zostaje przyznany na podstawie Ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji w sprawie określenia grup nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia sfinansowanego ze środków publicznych precyzuje, którzy nauczyciele będą objęci tym wsparciem i w jakiej kolejności.
Dlaczego jako pierwsi laptopy dostaną nauczyciele klas IV-VIII napisano m.in. w Ocenie Skutków Regulacji dołączonej do projektu rozporządzenia.
"Wybór grupy uprawnionych nauczycieli w klasach uczących wszystkie przedmioty w szkole podstawowej na II etapie kształcenia ogólnego (czyli w klasach IV–VIII) jest uzasadniony m.in. faktem prowadzenia równolegle inwestycji długoterminowej, której beneficjentami są uczniowie klas IV szkół podstawowych" - czytamy. Chodzi o przekazanie tej grupie komputerów w ramach programu "Laptop dla ucznia".
"Zasadnym, z punktu widzenia rozwoju kompetencji cyfrowych, jest praktyczne wykorzystanie sprzętu w ramach codziennej pracy zarówno uczniów jak i nauczycieli. Dlatego też zaplanowano reformę w taki sposób, aby równocześnie dzieci i nauczyciele mogli rozpocząć praktyczną pracę na swoim sprzęcie" - uzasadnia resort.
"Dodatkowo należy wskazać, że nauczyciele uczący w klasach IV–VIII szkół podstawowych to grupa, która jest najbardziej zaangażowana w aktywności związane z realizacją rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz umiejętności podstawowych i przekrojowych dzieci i młodzieży – „Laboratoria przyszłości”" - podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji.
Resor zapowiadał jednocześnie, że "w przyszłości grupa uprawnionych nauczycieli będzie rozszerzana o kolejne grupy nauczycieli".
Zaznaczono też, że wybór grupy nauczycieli jest zgodny z ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, która przewiduje na 2023 rok określony budżet na działania związane z dofinansowaniem bonów dla nauczycieli.
Czytaj też:
js/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz