Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane na temat wypadków przy pracy w okresie od stycznia do września 2024. Według danych wzrosła liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 3,22 do 3,28.
Jak wskazano w opracowaniu najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie – 12,59, dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja – 9,11 oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 5,09, Najniższy wskaźnik obejmuje sekcje: informacja i komunikacja – 0,50, pozostała działalność usługowa – 0,68 oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 0,86.
„Najwięcej poszkodowanych odnotowano w wypadkach przy pracy z innym skutkiem - 45169, liczba poszkodowanych w wypadkach ciężkich wyniosła 300 osób, a w wypadkach śmiertelnych 191 osób. Podczas wykonywania pracy zorganizowanej w formie zdalnej lub telepracy zostało poszkodowanych 199 osób” – wskazano w opracowaniu GUS.
Najczęstszą przyczyną wypadku był nieprawidłowe zachowanie się pracownika oraz niestosowanie się do poleceń oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Z tego powodu doszło do ponad połowy zdarzeń. Niewłaściwa organizacja pracy lub stanowiska pracy była przyczyną ponad 12 proc. wypadków.
Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: śląskim, opolskim oraz zachodniopomorskim, najniższy w województwach: mazowieckim, małopolskim, i podkarpackim.
mr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz