Komisja rozpatrywała petycję w sprawie ustanowienia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego dniem ustawowo wolnym od pracy, która została złożona przez Stowarzyszenia Lepszy Sulejówek.
„Uważamy, że ewentualne nadanie dniu 1 sierpnia statusu dnia ustawowo wolnego od pracy w Polsce, przysłuży się refleksji wśród Polaków nad tamtymi realiami, będzie kształcić współczesne młode pokolenie do stanowienia w przyszłości elity intelektualnej naszego kraju, świadomej swojej tożsamości narodowej, a także pozwoli znacznie większej rzeszy obywateli niż dotychczas, na branie udziału w tych patriotycznych obchodach z okazji tej niezwykle ważnej w historii Polski dacie, które odbywają się w bardzo wielu miejscach w Polsce” – wskazano w petycji.
Poseł Marcin Józefaciuk, który przedstawiał żądania zawarte w petycji postulował, by komisja skierowała w tej sprawie dezyderat do MRPiPS.
„Jest to niezwykle ważny dzień i w okolicach tego dnia dniem wolnym jest np. 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny może warto byłoby wystąpić do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dezyderatem, żeby zajęli stanowisko, skoro rozmawialiśmy o dniu wolnym kościelnym w sprawie dnia wolnego świeckiego” – wskazywał poseł.
Komisja przychyliła się do wniosku Józefaciuka i postanowiła poprosić o stanowisko w tej sprawie MRPiPS.
Jak przypomniało Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji petycje w sprawie ustanowienia 1 sierpnia dniem wolnym od pracy były kilkakrotnie przedmiotem prac Komisji do Spraw Petycji. Komisja rozpatrując te petycje nie uwzględniła żądań autorów. Wówczas wskazywano, że ustawodawca ustanawiając ten dzień świętem państwowym zastanawiał się „czy zrobić to święto z dniem wolnym, czy tylko właśnie upamiętnieniem heroicznej walki”. Argumentowano również, że „ustanowienie kolejnego dnia wolnego od pracy z okazji święta państwowego mogłoby pociągnąć za sobą istotne skutki gospodarcze”, a także podkreślano fakt, że „uroczystości 1 sierpnia odbywają się już po godzinie 16.00, wskazywanej najczęściej jako czas zakończenia pracy, można przypuszczać, że większość osób chcących wziąć udział w uroczystościach rocznicowych ma taką możliwość w tej chwili”.
Po otrzymaniu odpowiedzi na dezyderat komisja zdecyduje o dalszym biegu sprawy.
mr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz