Zamknij

Nie zgadniesz, ile jest Śremów w Polsce!

15:25, 13.05.2025 Aktualizacja: 22:03, 13.05.2025
Skomentuj

Dla mieszkańców naszego miasta odpowiedź wydaje się oczywista — Śrem jest jeden. Ten z wieżą ciśnień, Wartą, starówką i historią sięgającą średniowiecza. Jednak, jak pokazuje geografia, w Polsce istnieją aż cztery miejscowości o nazwie „Śrem”, z czego tylko jedna to miasto — nasz Śrem w województwie wielkopolskim. 

Śrem — nasz punkt centralny 

Największy i najbardziej znany Śrem to oczywiście nasz Śrem w województwie wielkopolskim, położony nad Wartą, w powiecie śremskim. To średniej wielkości miasteczko (ponad 30.000 mieszkańców) z bogatą historią, zabytkami i silną tożsamością lokalną. Działa tu wiele zakładów pracy, instytucji kultury, drużyn sportowych, a także... Portal Śremski — miejsce, w którym właśnie czytasz ten artykuł. 

 

Śremy dolnośląskie 

Poza Wielkopolską, dwa inne „Śremy” znajdują się na Dolnym Śląsku:

Śrem w powiecie polkowickim, w gminie Gaworzyce — to niewielka wieś (wg Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku liczył 55 mieszkańców), ukryta wśród pól i lasów północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego. 

Śrem w powiecie ząbkowickim, w gminie Kamieniec Ząbkowicki — również wieś, położona bliżej południowych krańców Dolnego Śląska. Ma charakter rolniczy, z typową zabudową wiejską. 

 

Czwarty Śrem — osada w Wielkopolsce

Ciekawostką jest również osada Śrem w powiecie międzychodzkim, w gminie Sieraków — również w województwie wielkopolskim, ale znacznie mniejsza i mniej znana. Choć geograficznie bliżej jej do naszego miasta niż dolnośląskim odpowiednikom, pod względem skali nie da się jej porównać z miejskim Śremem. Żeby było jednak ciekawiej, osada położona jest nad... Jeziorem Śremskim. 

 

Skąd tyle Śremów?

Nazwy miejscowości w Polsce często pochodzą od dawnych nazw osobowych, topografii lub wydarzeń historycznych. W przypadku „Śremu” możliwe jest, iż pierwotna nazwa wiązała się z czeremchą. Jej genezy upatruje się zresztą w wielu różnych źródłach, co może tłumaczyć, iż podobne nazewnictwo pojawiło się niezależnie od siebie w innych regionach kraju. 

 

Jedno imię – wiele miejsc

Mimo że nazwa „Śrem” występuje na mapie Polski aż czterokrotnie, tylko nasz Śrem jest miastem i stolicą powiatu. To właśnie tutaj bije serce lokalnej społeczności, kwitnie handel, odbywają się festyny, działają media, organizowane są wydarzenia sportowe i kulturalne. Pozostałe Śremy są raczej miejscowościami bardziej spokojnymi — z pewnością ciekawymi i wartymi odwiedzenia, ale zdecydowanie mniej znanymi.

A może znasz jeszcze inny Śrem? Daj znać w komentarzu! 🗺🔍😀

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%