Zamknij
REKLAMA

Rośliny filtrujące wodę w oczku wodnym.

11:42, 28.06.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Oprócz stosowania filtra mechanicznego można zmniejszyć ilość zanieczyszczeń w stawie, uprawiając rośliny akwariowe, które działają jak naturalne filtry. Rośliny te zwalczają glony, poprawiając jednocześnie ogólną estetykę oczka wodnego.

Azolla jest również znana mech bagienny. Jest to roślina pływająca, która służy do zacieniania stawu i powstrzymywania wzrostu glonów, a jednocześnie odfiltrowuje wiele rozpuszczonych substancji i wykorzystuje je jako pokarm. Roślina ta tworzy na powierzchni wody stosunkowo stabilne podłoże pływające, które może służyć jako schronienie dla żab i innych płazów, a ponieważ unosi się na powierzchni wody, na ogół nie zatyka filtrów mechanicznych. Należy być jednak ostrożnym, ponieważ w Polsce roślina jest gatunkiem inwazyjnym.

Hiacynt wodny

Jest to roślina z Ameryki Południowej. Jest to bardzo płodny gatunek, który z łatwością rozmnoży się po kilku miesiącach, dlatego należy obserwować swoje okazy, aby nie opanowały całego stawu. Ich podwodne korzenie filtrują substancje rozpuszczone i zapewniają rybom kryjówkę. Jeśli szukasz hiacyntów wodnych, lub innych roślin, sklep akwarystyczny online to najlepszy wybór.

Lilie wodne

Do lilii wodnych zalicza się wiele odmian roślin wodnych o okrągłych, rozłożystych liściach, które unoszą się na powierzchni wody. Lilie wodne mają bardzo złożone systemy korzeniowe, które odżywiają się rozpuszczonym w stawie materiałem organicznym, a także wspomagają istniejący system filtracji, biologicznej lub mechanicznej. Kolejną zaletą tej rośliny jest zapewnienie cienia na powierzchni stawu, co pomaga pozbawić światła słonecznego glony, które potrzebują go do rozwoju. Lilie wodne wytwarzają atrakcyjne żółte i białe kwiaty, dlatego są wspaniałym dodatkiem dekoracyjnym sprawiającym, że oczko wodne będzie przyjemne wizualnie.

Salwinia pływająca

Salwinia pływająca to wspaniała roślina stawowa, która niestety może powodować takie same problemy jak hiacynt wodny, ponieważ może stać się gatunkiem inwazyjnym. Liście salwinii są prążkowane i przypominają liście mięty. Roślina przeżywa dzięki pochłanianiu materiału organicznego z wody, który przetwarza na energię, i pomaga utrzymać glony w ryzach, pobierając energię świetlną, zanim przeniknie ona do powierzchni wody. Salwinia może również pomóc w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wody dla ryb, zapewniając cień dzięki gęstemu ulistnieniu.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%