Zamknij

Sprzątanie po remoncie - od czego zacząć?

07:16, 31.10.2022 . Aktualizacja: 17:38, 04.11.2022
Skomentuj

Koniec remontu to chwila chyba najbardziej wyczekana, choć wcale nie koniec pracy. Po wyjściu ekipy trzeba posprzątać. Zabrudzenia po farbach i klejach, resztki materiałów budowlanych, okruchy gruzu, zużyte narzędzia, różne inne odpady – trzeba to wszystko uprzątnąć i doprowadzić dom lub mieszkanie do stanu używalności. Jak to osiągnąć najskuteczniej, szybko i efektywnie?

Planowanie prac porządkowych

Główną zasadą sprzątania po remoncie (i każdego innego) jest kolejność – z góry na dół. W domu jednorodzinnym zaczynamy prace od najwyższej kondygnacji, a w każdym pomieszczeniu od sufitu do podłogi. W pierwszej kolejności sprząta się pokoje, następnie kuchnię, na końcu łazienkę i przedpokój. W każdym pomieszczeniu zaczyna się od najbardziej oddalonego od drzwi narożnika i sprząta w kierunku drzwi.

Każde pomieszczenie zaczynamy sprzątać od sufitu ku podłodze. Czyścimy sufit, myjemy lampy, ściany i czyścimy meble. Następnie myjemy okna i zawieszamy wyprane firanki i zasłony, wreszcie czyścimy podłogę.

Po wyczyszczeniu wszystkich pomieszczeń na najwyższej kondygnacji, sprząta się schody w dół i analogicznie postępuje się pod względem kolejności na niższym piętrze. Jako ostatnie sprząta się garaż, pomieszczenia gospodarcze (kotłownię, spiżarnię) i piwnicę.

Drugą bardzo ważną zasadą jest kolejność „najpierw na sucho, potem na mokro”. Zawsze na początku usuwa się pył, kurz, trociny, resztki suchych substancji użytych do remontu, itp., a następnie wykonuje się wszystkie czynności wymagające użycia wody. Taka kolejność ma na celu uniknięcie błota. Uwaga: po remoncie usuwanie kurzu i pyłów jest znacznie bardziej czaso- i pracochłonne. Nie wystarczy zetrzeć raz; trzeba odczekać, aż uniesiony kurz ponownie osiądzie. Może tak się powtarzać nawet przez kilka tygodni, dopóki cały kurz poremontowy nie opadnie.

Sprzęt do porządkowania po remoncie

W zależności od tego, jak duży jest dom lub mieszkanie, trzeba będzie dobrać maszyny i urządzenia. Zarówno w dużym domu, jak i w mieszkaniu w bloku, niezbędny jest odkurzacz. Przyda się urządzenie do pracy na sucho i na mokro. Dobrym wyborem jest odkurzacz Numatic George GVE 370 – piorący, z funkcją zbierania wody. Dostępny jest w sklepie euroczystosc.pl

Być może potrzebna będzie także szorowarka. Szorowarki to maszyny czyszczące, przeznaczone do czyszczenia silnie zabrudzonych posadzek, także dywanowych. Szczotki i pady są wymienne, więc urządzenie można dopasować do każdego rodzaju powierzchni. Szorowarki nie mają własnego systemu odsysania wody, dlatego muszą współpracować z odkurzaczem do pracy na mokro. Dostępne są zestawy szorowarka + wspomniany wyżej odkurzacz George; oczywiście każde z urządzeń może pracować osobno.

Kolejnym potrzebnym sprzętem jest maszyna do mycia podłóg. W domu lub mieszkaniu sprawdzi się niewielki automat szorująco – zbierający, zasilany przewodowo lub bateryjnie. Szoruje, myje, zbiera wodę i osusza powierzchnię w jednym przebiegu, dzięki czemu proces czyszczenia trwa znacznie krócej. Maszyny takie są też niezwykle dokładne i zapewniają – przy użyciu odpowiedniego środka chemicznego – doskonały efekt.

Jeżeli chcemy mieć pięknie wyfroterowany parkiet, funkcję froterki może spełnić szorowarka; wystarczy uzbroić ją w odpowiedni pad froterujący.

Oczywiście nie obejdzie się bez mopa. Absolutnym minimum jest zestaw – wiaderko z wyciskarką i mopem, choć lepszy będzie najprostszy wózek dwuwiaderkowy, niewymagający częstej zmiany wody. Mop powinien być wykonany z mikrofazy, która dzięki zwartej budowie dobrze doczyszcza powierzchnię, a także z bawełny, która jest higroskopijna i doskonale zbiera wodę. Do mopa przyda się profesjonalny stelaż i kij z ergonomicznym uchwytem. Wszystkie te akcesoria oferuje sklep bonus-czystosc.pl.

Praktyczne wskazówki

Jeżeli po remoncie planujemy sprzątać własnym sumptem, warto przedtem zakupić rękawice ochronne, worki i pojemniki do segregowania śmieci. Zaopatrując się w środki czystości nie należy kierować się fałszywie pojętą oszczędnością i kupować jednego, uniwersalnego „do wszystkiego”. Według porzekadła, kiedy coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, i sporo w tym prawdy. Każda powierzchnia ma swoje wymagania i zawsze trzeba szukać oddzielnych preparatów specjalnie przeznaczonych dla nich. 

To samo odnosi się do rozpuszczalników w przypadku zabrudzeń farbą lub klejem; należy stosować do ich usuwania odpowiedni rozpuszczalnik dla każdego z nich, nie np. uniwersalny aceton czy benzynę. Uwaga: pracując z rozpuszczalnikiem w żadnym wypadku nie wolno używać otwartego ognia – palne są również opary.

Mop płaski idealnie sprawdzi się do mycia sufitów, ścian i „otwartych” podłóg, natomiast zakamarki lepiej wyczyści mop paskowy. 

Warto mimo wszystko skalkulować, co jest bardziej opłacalne: samodzielne sprzątanie czy wynajęcie firmy sprzątającej. To drugie wyjście bywa często tańsze. Nie trzeba kupować i wypożyczać urządzeń, kupować chemii i akcesoriów. Nie trzeba w związku z tym tracić cennego czasu na zakupy i formalności. Fachowcy posprzątają po remoncie w ciągu jednego dnia, z użyciem profesjonalnego sprzętu i również profesjonalnych preparatów, znacznie bardziej wydajnych niż popularne.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%