Zamknij

Leczenie jaskry - przyczyny i objawy

06:48, 25.11.2023 . Aktualizacja: 06:49, 25.11.2023
Skomentuj

Czym jest jaskra?

Choroby oczu zazwyczaj rozwijają się powoli, nie dając żadnych, wyraźnych objawów przez dłuższy czas. Jedną z nich jest właśnie jaskra, czyli stopniowe uszkadzanie nerwu wzrokowego. Jest to spowodowane stopniowym wzrostem ciśnienia cieczy krążącej w oku. Jaskra doprowadza więc do powolnego zaniku zdolności widzenia. Z tego też powodu tak ważne jest wykrycie jej we wczesnym stadium, a także rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Jak objawia się jaskra?

Jaskra - objawy, to szereg symptomów, które w początkowych stadiach można bardzo łatwo przeoczyć. Bardzo często osoby, u których choroba ta się rozwija, wskazują na widzenie charakterystycznych aureoli w momencie, kiedy spoglądają na źródło światła. Oczywiście można to tłumaczyć np. nadmiernym zmęczeniem oczu, jednak w rzeczywistości są to pierwsze objawy jaskry. Do pozostałych symptomów zalicza się:

  • stopniowe i wyraźne pogarszanie się wzroku;
  • pojawiające się zaczerwienienie gałki ocznej;
  • wyraźnie wyczuwalny ból w gałce ocznej związany ze wzrostem ciśnienia;
  • widzenie tunelowe, czyli znaczne zwężenie się pola widzenia.

Co więcej, objawy jaskry, podobnie jak inne choroby oczu, mogą powodować szereg dolegliwości fizycznych. Objawom jaskry towarzyszą np. chroniczne bóle głowy, pojawiające się nudności, a nawet i wymioty.

Co przyczynia się do rozwoju jaskry?

Choroby oczu zwykle mają różnorodne podłoże - podobnie jest w przypadku jaskry. Przede wszystkim na rozwój tej choroby oczu są narażone osoby z nadwagą, cukrzycą, a także pacjenci z wyjątkową ekspozycją na stres. Wszystko to może doprowadzić do zwiększenia się ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Dodatkowo, do czynników predysponujących do rozwoju jaskry można zaliczyć:

  • krople do oczu kortykosteroidowe stosowane w nadmiarze;
  • obciążenia genetyczne;
  • operacje lub inne zabiegi przeprowadzone na gałce ocznej;
  • wiek - jaskra często dotyka osoby po 60 roku życia.

Ważne jest, by objawy jaskry nie były bagatelizowane. Wówczas można wdrożyć odpowiednie leczenie lub zdecydować się na zabieg chirurgiczny - laserowy. Choroby oczu uszkadzające nerw wzrokowy powinny być wykryte w odpowiednim stadium.

Jak uniknąć rozwoju jaskry?

Choroby oczu często wynikają z własnych zaniedbań. Profilaktyka jaskry nie jest jednak tak skomplikowana. Jeśli występują predyspozycje genetyczne odnośnie rozwoju tej choroby oczu, należy pamiętać o wykonywaniu regularnych badań okulistycznych. Dodatkowo, warto także zmienić styl życia. Jaskra towarzyszy często cukrzykom i osobom otyłym. Niezbędne jest więc wprowadzenie zmian w jadłospisie. Warto ograniczyć spożywanie słodyczy i zastąpić je produktami bogatymi w witaminę A. W ten sposób będzie można uniknąć rozwoju tej choroby oczu i cieszyć się dobrym wzrokiem przez wiele lat.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%