Zamknij

Magazyny energii - jak przechowywać nadmiar wyprodukowanej energii

15:19, 19.12.2023 Aktualizacja: 16:30, 19.12.2023
Skomentuj

MAGAZYN ENERGII – CO TO?

Magazyn energii można porównać do akumulatora lub wielkiej baterii. Można w nich przechowywać energię elektryczną, wcześniej wyprodukowaną przez nasze panele fotowoltaiczne.

Możemy w ten sposób całkowicie uniezależnić się od sieci energetycznej przechodząc na system off – grid. W tym systemie energia elektryczna wyprodukowana przez fotowoltaikę nie jest przekazana do sieci, tylko zostaje przechowana w przydomowym magazynie energii.

Tak zgromadzoną energię możemy wykorzystać w dowolnym czasie. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie zużywają produkowanej energii na bieżąco.

JAK MAGAZYNOWAĆ ENERGIĘ W DOMU?

Jak wiadomo panele fotowoltaiczne produkują prąd wtedy, gdy padają na nie promienie słoneczne. Oznacza to, że w ciągu nocy lub zimą energia elektryczna nie jest produkowana ze słońca.

Gdy nie posiadamy magazynu energii energia elektryczna wygenerowana przez nasze panele jest przesyłana do sieci energetycznej. Wtedy, w zależności od systemu, w którym się rozliczamy, możemy wykupić energię elektryczną.

Jeżeli rozliczamy się za pomocą starego systemy rozliczeń tj. net – metering możemy odzyskać energię elektryczną z 20% upustem. Czyli za każdą wprowadzoną 1 kWh możemy odzyskać 0,8 kWh jeżeli posiadamy instalację o mocy do 10 kW oraz 0,7 kWh powyżej 10 kW.

Za to jeżeli rozliczamy się w systemie net – billing możemy wykupić energię po cenie giełdowej z dnia poprzedniego. Od lipca 2024 roku będą ustalane stawki godzinowe.

Jeżeli posiadamy magazyn energii to podczas pracy fotowoltaiki energia elektryczna jest wykorzystywana na bieżące potrzeby, a jej nadmiar trafia do magazynu energii aż do jego pełnego naładowania.

INSTALACJA OFF – GRID

Jak już wspomniano wyżej możemy całkowicie uniezależnić się od sieci energetycznej. Jest to możliwe dzięki instalacji off – grid. Nadwyżki energii nie są oddawane do sieci, zatem trzeba posiłkować się innymi sposobami magazynowania energii.

Wtedy z pomocą przychodzą właśnie magazyny energii. Nadwyżka prądu jest wprowadzana bezpośrednio z falownika do akumulatora. Magazyn umożliwia przechowywanie energii elektrycznej i wykorzystanie go w przypadku, gdy fotowoltaika nie zapewnia bieżącego pokrycia.

By móc korzystać z instalacji off – grid potrzebne są:

  • Panele fotowoltaiczne,

  • Magazyn energii,

  • Inwerter bądź regulator ładowania, którego zadaniem będzie zapobieganie nadmiernemu naładowaniu, przeładowaniu czy cofaniu się energii z akumulatora do ogniw fotowoltaicznych,

  • Inwerter wyspowy.

Instalacja off – grid pozwala na całkowite uniezależnienie się od sieci energetycznej oraz od wciąż rosnących cen prądu. Wymaga on jednak zastosowania dodatkowych urządzeń oraz wygospodarowania miejsca na magazyn energii.

MAGAZYN ENERGII – KORZYŚCI

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii to wiele korzyści. Do głównych zalet należą korzyści finansowe. Dzięki magazynowi energii możemy znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Energia nie jest przekazywana do sieci, zatem nie ma konieczności jej następnego odzyskiwania.

Posiadając pompę ciepła lub piec elektryczny możemy również zaoszczędzić na ogrzewaniu naszego domu. Fotowoltaika produkuje prąd, który następnie zostaje przechowywany w magazynie energii. Następnie energię tą możemy wykorzystać do zasilenia pompy ciepła.

Podczas przeciążenia sieci występują przerwy w dostawie prądu. Jednak jeśli posiadamy magazyn energii nie musimy się tym przejmować. Zapewnia on ciągłość i stabilność energetyczną.

Magazyn energii stabilizuje także pracę instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli nasze panele produkują dużo energii elektrycznej może dojść do przeciążenia sieci, co spowoduje wyłączenie instalacji fotowoltaicznej – dzieje się tak po przekroczeniu napięcia powyżej 230 V +10% oraz przy spadku napięcia 230 V -10%. Jednak jeśli posiadamy magazyn energii to jesteśmy w stanie znacznie zredukować te wyłączenia.

MAGAZYN ENERGII – CENA

Cena stanowi największą wadę magazynu energii. Jednak jest ona uzależniona od kilku czynników:

  • Jakości wykonania akumulatora

  • Pojemności akumulatora

Można wyróżnić trzy najczęściej wybierane pojemności magazynów energii. Należy ją dostosować do naszych potrzeb oraz wielkości instalacji fotowoltaicznej. Oto jak przedstawiają się ceny za magazyn energii w zależności od pojemności:

  • Mały magazyn energii o pojemności 5 kWh – 20 tys. zł

  • Średni magazyn energii o pojemności 10 kWh – 30 tys. zł

  • Duży magazyn energii o pojemności 20 kWh – 60 tys. zł

Oczywiście są to same ceny za urządzenie, a do tego należy doliczyć również cenę za montaż.

PODSUMOWANIE

Magazyn energii to urządzenie, które w niedalekiej przyszłości może stać się nieodłączną częścią instalacji fotowoltaicznej. Pozwala on na uniezależnienie się od rosnących cen prądu i na zredukowanie rachunków za energię elektryczną.

Jeśli chcesz zacząć oszczędzać i inwestować w przyszłość skontaktuj się z doradcami energetyczni z firmy SunSol, którzy stworzą ofertę na miarę twoich potrzeb.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%